Facebook ‘da saldırıya uğramış hesabınızı kurtarma adımları ve onu korumaya yönelik ipuçları

Facebook ‘da saldırıya uğramış hesabınızı kurtarma adımları ve onu korumaya yönelik ipuçları

Facebook hesaplarının hacklenmesi günümüzde giderek daha fazla oluyor. En önemli adım, bir bilgisayar korsanının bilgilerinize zarar verme veya bilgileri silme veya daha fazla hesap, bankacılık bilgisi veya bu hesaplarla ilişkili hassas bilgilere erişme şansı bulamadan hızlı bir şekilde müdahale etmektir.

facebook

facebook

Bununla birlikte, insanlar genellikle ne yapacakları konusunda bilgi eksikliğinden hesaplarını kurtaramazlar.

Bu raporumuzda, sosyal medya platformlarında hesaplarınızın hacklenmemesi için size ipuçları ve eğer hesabınız hacklenirse Facebook için yapmanız gereken işlemler hakkında bilgiler vereceğiz.

Hesabınız saldırıya uğramadan önce ipuçları

Aşağıdaki güvenlik önlemlerinin alınması, hesapların saldırıya uğramasını önlemeye yardımcı olabilir:

 • Kolay başvuru için tüm parolalarınızı tek bir güvenli yerde korumanıza ve otomatik olarak güçlü parolalar oluşturmanıza olanak tanıyan bir parola yöneticisi kullanın.
 • Şifreleri düzenli olarak değiştirin.
 • Kişisel bilgiler, yaygın sözcükler veya diziler olmadan harflerin (hem büyük hem küçük harf), sayıların ve simgelerin karışımıyla benzersiz parolalar oluşturun.
 • Bireysel hesaplarda farklı şifreler kullanın.
 • Saldırıya uğrarsanız ve aynı şifreyi başka hesaplarda kullanırsanız, tekrar saldırıya uğramamak için o şifreye gidin ve her hesapta ayrı ayrı değiştirin.
 • Bilgisayar korsanları genellikle bir e-posta hesabını ilk kez hackledikten sonra sosyal medya hesaplarına erişir, bu nedenle e-posta hesabı şifrelerinizi de değiştirdiğinizden emin olun.
 • Şüpheli üçüncü taraf uygulamalardan erişimi iptal edin.
 • Mümkün olduğunda oturum açma doğrulamasını etkinleştirin ve hesaplarınızı daha fazla korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlayın.
 • Şifrenizi asla kimseye vermeyin.
 • Hesabınıza yeniden eriştiğinizde, hesap ayarlarınızı gözden geçirdiğinizden ve e-posta adreslerini ve şifreleri değiştirmek dahil tüm bilgileri güncellediğinizden emin olun.
 • Güvenli parolalar oluşturma ve saklama hakkında daha fazla ayrıntı için parola güvenliğiyle ilgili yayınımıza göz atın.
facebook gsm

facebook

Adım 1: Bilgisayar korsanından önce şifreyi değiştirmeyi deneyin

Saldırıya uğramış bir Facebook, Instagram veya Twitter hesabını kurtarmanın ilk adımı, hesabınıza hala giriş yapıp yapamayacağınızı kontrol etmektir. Bunu yapabiliyorsanız, bilgisayar korsanı sizi kilitlemek için henüz şifrenizi değiştirmedi ve hemen hesap ayarlarınıza gitmeli ve şifrenizi değiştirmelisiniz.

Umarım, bilgisayar korsanını daha fazla ilerlemeden durdurabilirsiniz, ancak değilse, saldırıya uğramış hesabınızı geri almak için şu adımları izleyin:

 

 Sosyal ağ sitesi Facebook

Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını düşünüyorsanız, geri almak için atmanız gereken adımlar şunlardır:

İlk adım

https://www.facebook.com/hacked adresine gidin.

İşlemi başlatmak için “Hesabım Hacklendi” düğmesini seçin.

Facebook hack

Facebook

Daha sonra hesabınızı aramak için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı yazmanız ve ardından arama tuşuna basmanız istenecektir. Hesabınızı kolayca tanımlayabilmek için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı eklediğinizden emin olun. Adınızı girmeniz etkili olmayacaktır çünkü Facebook topluluğundaki birçok kişi aynı ada sahip olabilir.

Facebook daha sonra eşleşen hesapları arayacaktır. Girdiğiniz bilgiler sonuçlarda hesabınızı göstermiyorsa, ilk girdiğinizden farklı bir şey girmeyi deneyin. Örneğin, bir telefon numarası girdiyseniz ve bu numara işe yaramadıysa, bunun yerine e-posta adresinizi girmeyi deneyin. Bir e-posta adresi, hesabınızı bulmanın en etkili yolu olacaktır.

ikinci adım

Facebook, mevcut veya eski bir şifre girmenizi isteyecektir.

Hesabınız saldırıya uğradıysa, mevcut parolanızı bilmemeniz için parolanızın değiştirilmiş olması mümkündür, ancak hesabınız saldırıya uğramadan önce kullandığınız “eski” parolanızı girebilirsiniz.

üçüncü adım

Teknik olarak eski bir şifre girdiğiniz için, Facebook size “Üzgünüm! Eski bir şifre girdiniz” diyecektir.

Bu noktada, devam etmek için “Şifremi sıfırla” düğmesini seçebilirsiniz.

dördüncü adım

Facebook size şifrenizi nasıl sıfırlamak istediğinizi soracaktır ve bu genellikle hesapla ilişkili e-postaya bir bağlantı gönderilerek yapılır.

Şifrede olduğu gibi, birincil e-posta adresi saldırıya uğradığında değişmiş olabilir. Bu bağlantının bilgisayar korsanının hesabına gönderilmemesi için bunun yerine “Bunlara artık erişiminiz yok mu?” seçeneğini seçin. Seçenek sol alt köşededir.

Beşinci adım

Facebook daha sonra size “Size nasıl ulaşabiliriz?” diye soracak, bu noktada yeni bir e-posta veya telefon girip onaylayabilirsiniz.

Hesapta birincil e-posta olarak istediğiniz e-posta adresini girin ve şifreyi değiştirmek için hızlı bir bağlantı alacaksınız.

Parolanızı sıfırlamak ve saldırıya uğramış Facebook hesabınızın kontrolünü yeniden kazanmak için bu e-postadaki talimatları izleyin.

Nadir durumlarda, ehliyet gibi ek doğrulama gerekebilir. Bu durumda, sadece bir fotoğraf çekebilir veya ehliyetinizin bir kopyasını tarayabilir ve istendiği gibi yükleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.