Fidye yazılımı nedir? Cihazlara Nasıl Bulaşır?

Fidye yazılımı nedir?

İster işinizde, ister haber sitelerinde ve sosyal medyada dolaşan haberlerde olsun, fidye virüsünü daha önce duymuş olabilirsiniz, hatta cihazınız size bu virüsten korunmak için bazı önlemlerden bahsetmiş olabilir.

Fidye yazılımının ne olduğunu, çeşitlerini, bir cihaza nasıl bulaştığını ve nasıl korunacağını öğrenmek istiyorsanız burası tam size göre.Bizi takip edin.Bu yazımızda fidye yazılımı ile ilgili her şey makalemizde kamuisi.com farkıyla..

FİDYE YAZILIMI NEDİR

FİDYE YAZILIMI NEDİR

Fidye yazılımı nedir?

Fidye yazılımı fidye yazılımı olarak bilinir, bir kez cihazınıza bulaştıktan sonra tüm verileri şifreleyen ve bu verilere erişmenizi engelleyen bir tür kötü amaçlı yazılımdır ve dosya şifresinin çözülmesi ve dosyalarınıza erişim karşılığında fidyenin nasıl ödeneceğini açıklayan bir mesaj görüntülenir.

Fidye yazılımı saldırısı, bir kişiyi veya kuruluşu hedefler, tek bir şeyle sınırlı değildir ve kimlik avı e-postalarındaki ekler veya bağlantılar yoluyla veya sürücü indirmeleri veya virüslü USB sürücüler aracılığıyla virüslü web siteleri aracılığıyla bilgisayarlara yayılabilir.

Bu nedenle, fidye virüsü, biri şifreleme ve diğeri yasaklama için olmak üzere iki tür yazılım içerir; ilk tür, cihazınızın verilerini tüm dosyaları, görüntüleri ve diğerleriyle şifreler ve bu dosyaları şifre çözmeden kullanmak zordur, bu da fidye karşılığında yapılan ve ikinci tip İlk etapta virüslü cihaza erişimi engelleyen ve tüm sistemi felç eden programları engelliyorlar.

Fidye virüsünün tarihi geçen yüzyılın seksenli yıllarının sonlarına kadar uzanmaktadır.Modern bir virüs değildir.O zamanlar fidyeler normal posta yoluyla gönderilirdi ancak günümüzde finansal işlemler kredi kartları veya dijital para birimleri ile yapılmaktadır ve fidye genellikle yüzlerce ila binlerce dolar arasındadır.

Fidye yazılımı cihaza nasıl bulaşır?

 

Cihazınıza fidye virüsü bulaştırmanın birden fazla yolu vardır, ancak şu anda en çok kullanılan yöntemlerden biri, Malspam olarak bilinen virüs dosyasını taşıyan e-posta mesajlarıdır ve PDF, word formatında çeşitli medya veya dosya biçimleri içerebilir. veya diğer biçimlerde olabilir ve ayrıca bir web sitesine bağlantılar içerebilir. Dosyayı açar açmaz indirir.

Bu virüs türü, profesyonel formülasyonu ve alıcıyı aldatma olasılığını artırmak için dikkatli tasarımına ek olarak, mesajın alıcısını aldatmak için sosyal mühendislik olarak bilinen mesajlarda ortaya çıkar.

Ayrıca 2016’da yayılan ve Kötü Amaçlı Reklam olarak bilinen yeni bir yöntem var ve bu yöntemin tehlikesi, İnternet’te yayılan ve bazılarında kendilerini otomatik olarak açan pop-up reklamlara dayandığından, kullanıcıya girdiği hilede yatıyor. siteler, herhangi bir kullanıcı müdahalesi olmadan, Açıldıktan sonra uygun kötü amaçlı yazılımı, yani fidye yazılımını seçersiniz ve kullanıcı, bu aldatıcı şekilde ilk etapta virüsün cihazına girdiğini bilmez.

Fidye yazılımı türleri

Fidye yazılımı saldırıları son birkaç yılda arttı, bu nedenle birkaç tür fidye yazılımı vardır.İşte en yaygın kötü amaçlı yazılım saldırısı türlerinden bazıları:

1. Cerber

Cerber, 2017’de geliştirilen nispeten yeni bir fidye yazılımı ve onu ölümcül fidye yazılımı türlerinden biri yapan şey, şifre çözme yazılımının 12 farklı dille uyumlu olması ve bu da yaratıcının bir ortaklık sistemi oluşturmasını kolaylaştırıyor olması. bulut tabanlı Office 365 kullanıcıları ile bir kampanya Ayrıntılı bir kimlik avı, bugüne kadar milyonlarca kullanıcıyı etkiledi.

2. Kilitli

Bu tür fidye yazılımları spam mesajlardan yayılır ve genellikle bir fatura gibi görünür.Açıldığında, kullanıcıdan makroların bunları okumasını etkinleştirmesini ister.Bunu kabul ederseniz, fidye yazılımı dosyaları, medyayı ve cihazınızdaki her şeyi şifrelemeye başlar, ve sonra sizden fidyenin e-posta yoluyla da yeniden açılmasını ister.

3. CryLocker

CryLocker, kullanıcının bilgisayarında bulunan kullanıcı adı, doğum tarihi, Facebook bilgileri, mevcut herhangi bir web sitesindeki adres gibi verileri seçen, ardından cihazınızı bloke edip kilitleyen ve ardından fidyeyi 24 içinde ödemesini isteyen bir tür akıllı fidye yazılımıdır. saat.

2013 yılında oluşturulan bu tür fidye yazılımı CryptoLocker tarafından dosya uzantılı dosyaları şifrelemek için kullanıldı, ardından bilgisayar korsanı daha sonra bir fidye ödenmediği takdirde virüs bulaştığı günler içinde özel dosyaları silmekle tehdit etti. Dosyalarını döndürmek için belirli bir çevrimiçi araç aracılığıyla anahtarı.

CryptoLocker bir yıl içinde kapatıldı, ancak ancak bilgisayar korsanları yaklaşık 3 milyon dolarlık bir fidyeyle kaçtıktan sonra bu tür fidye yazılımlarının çoğu ortaya çıktı.

4. Yapboz

Jigsaw özellikle tehlikeli bir fidye yazılımıdır.Dosyalarınızı şifreler ve fidye ödenene kadar sistematik olarak silmeye başlar.72 saatlik bir süre içinde her saat başı bir veya daha fazla dosyayı siler.72 saat geçtikten sonra, şifrelenen tüm dosyalar silinebilir.

5.Korkuluk

Ayrıca, bir anti-virüs programı şeklinde cihazınıza ulaştığı veya cihazı temizlediği için, cihazı tehdit eden bazı riskler olduğunu iddia ederek ve daha sonra çözmek için para istemeye başladığı için gizlenmiş bir virüstür. zararlar, çok sayıda can sıkıcı mesajın ortaya çıkmasından fidye karşılığında cihazın tamamen kapatılmasına kadar değişir.

6.Doxware

Bu virüs türü, fidyeyi elde etmek için farklı bir yöntem kullanır, bu sayede kullanıcı, ödeme yapılmaması durumunda, elbette fotoğraflar, hassas veriler ve çeşitli medyaları içeren çalınan verilerini çevrimiçi olarak yayınlamakla tehdit eder.

7.Mac Fidye Yazılımı

Bu virüs türü, Mac işletim sistemini kullanan ve 2016 yılında yayılmaya başlayan ve KeRanger olarak da bilinen cihazları hedef almakta ve birçok biçimde ve farklı uygulamalar aracılığıyla cihaza bulaşabilmektedir.

Fidye yazılımının amacı nedir?

Saldırganların fidye yazılımı ile hangi kuruluşları hedef alacaklarını seçmelerinin birkaç farklı yolu vardır.Bazen bu bir fırsat meselesidir.Saldırganlar üniversiteleri hedef alabilir, çünkü daha küçük güvenlik ekiplerine ve çok sayıda dosya paylaşımı yapan farklı bir kullanıcı tabanına sahiptirler; Bu da savunmalarına nüfuz etmeyi kolaylaştırıyor.

 

Öte yandan, bazı kuruluşlar cezbedici hedeflerdir, çünkü fidyeyi daha hızlı ödeme olasılıkları daha yüksektir.Hukuk firmaları ve hassas verilere sahip diğer şirket ve kuruluşlar, itibarlarını ve imajlarını korumak için ödeme yapmaya isteklidir ve bu kuruluşlar, sızan yazılım saldırılarına karşı benzersiz bir şekilde hassas olun.

Ancak, bahsettiğimiz gibi, bu kategorilere uymuyorsanız kendinizi güvende hissetmeyin, bazı fidye yazılımları İnternet’te otomatik ve rastgele yayılır.

Fidye yazılımlarına karşı nasıl korunuruz

Bu virüslerin cihazınıza birden fazla şekilde girdiğini açıkladığımız gibi, cihazınızı kolayca korumanın tek bir yolu yoktur ve cihazı güvenli modda yeniden başlatarak, ardından cihazı taramak ve kaldırmak için antivirüs programı kullanarak kaldırılabiliyorsa, ancak bu, dosyaların tekrar döndürülebilmesini sağlamaz.

Bu nedenle, fidye yazılımı bulaşmasını önlemek için atabileceğiniz birkaç savunma adımı vardır.Bu adımlar elbette genellikle iyi güvenlik uygulamalarıdır, bu nedenle bunları takip etmek her türlü saldırıya karşı savunmanızı geliştirir:

 • Daha az güvenlik açığına sahip olduğunuzdan emin olmak için işletim sisteminizi güncel ve yama uygulanmış halde tutun.
 • Tam olarak ne olduklarını ve ne yaptıklarını bilmiyorsanız programları yüklemeyin veya onlara yönetici ayrıcalıkları vermeyin.
 • Fidye yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımları geldiğinde algılayan ve yetkisiz uygulamaların yürütülmesini önleyen yazılımları beyaz listeye alan virüsten koruma yazılımı yükleyin.
 • Bu iletilerin çoğu, cihazınızı ve verilerinizi bir şekilde etkileyen virüsler ve kötü amaçlı programlar içerdiğinden, içeriklerini açmanız için izin isteyen istenmeyen e-postalara dikkat edin.
 • Dosyalarınızı sık sık ve otomatik olarak yedeklemek bir kötü amaçlı yazılım saldırısını durdurmaz, ancak bunlardan birinin neden olduğu hasarı çok daha az önemli hale getirebilir.
 • Son olarak, ne olursa olsun veya ne kadar sürerse sürsün fidyeyi ödememelisiniz.Fidyeyi öderseniz, bu yazılımın kullanıcılarını bu siber suçlara devam etmeye teşvik edersiniz ve kurbanlar çoğalır ve fidyeyi ödersiniz. bilgisayar korsanının dosyaları tekrar iade edeceği anlamına gelmez, fidyeyi alabilir ve dosyalarınızı iade etmeyebilir veya gelecekte size şantaj yapmak için başka bir kopyasını almayabilir, bu nedenle fidyeyi hiçbir koşulda ödemeyin.

 

Fidye yazılımı nasıl kaldırılır

Bilgisayarınıza fidye yazılımı bulaşmışsa, cihazınızın kontrolünü geri almanız gerekecek, bu yüzden size bir Windows 10 cihazında bunu nasıl yapacağınızı aşağıdaki gibi göstereceğiz:

 • Windows 10’u Güvenli Modda Yeniden Başlatın
 • Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı yükleyin
 • Sistemi fidye yazılımı için tarayın
 • Bilgisayarınızı önceki durumuna geri yükleyin

  Fidye yazılımı hasarı

Fidye yazılımları, kuruluşların şu anda karşı karşıya olduğu en büyük siber güvenlik tehditlerinden biridir ve son yıllarda boyut, kapsam ve karmaşıklık açısından büyümektedir.

2018’de şirketlerin %69’u fidye yazılımlarının saldırısına uğradı ve yıl sonunda bu, dünyaya 8 milyar sterlinden fazla tazminata mal oldu.

Fidye yazılımı, kullanıcıların dosyaları şifreleyerek ve ardından sistemin kilidini açmak için fidye talep ederek sistemlerine erişmelerini engelleyen bir tür kötü amaçlı yazılımdır.Siber suçlular genellikle fidyeyi ödemek için bir son tarih belirler ve bu süre geçerse fidye ödemesi yapılır. ikiye katlandı veya dosyalar kalıcı olarak kilitlendi.

Bu, 150 ülkede 200.000’den fazla kurbanı etkileyen 2017 WannaCry saldırısının gösterdiği gibi, bir kuruluşa potansiyel olarak ciddi zarar verebilir.

Fidye yazılımı saldırısı, virüslü dosya ağa bağlı bir bilgisayarda açıldığında yayılabilir.Cihaz bağlandığında, saldırı ağa hızla yayılarak tüm bilgisayarlara bulaşır ve bu elbette size birçok kayıp ve hasara neden olur. aşağıdaki:

 • veri kaybı
 • kurumsal ekipmanı devre dışı bırakırsa bir süre çalışmayı bırakın; kar durdurma ne demek?
 • Saldırıya uğramış donanımı değiştirmenin maliyeti
 • itibar hasarı
 • Kurtarma maliyetleri
 • Daha güçlü yeni güvenlik önlemlerine yatırım yapın

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.