Dolar 32,4079
Euro 34,5650
Altın 2.456,90
BİST 9.729,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Sal 24°C
Çar 21°C
Per 18°C
Cum 15°C

Bitkisel ilaçlarda anason faydaları ve özellikleri

Bitkisel ilaçlarda anason faydaları ve özellikleri

Bitkisel ilaçlarda anason faydaları ve özellikleri

Anason (bilimsel adı: Pimpinella anisum) özel aromatik kokuya sahip otsu bir bitkidir.Kullanılan kısımları her yılın ağustos ayında toplanan tohumlarıdır. Antik çağlardan beri sağlığa faydalarıyla bilinen bu bitki, eski zamanlarda Mısırlılar, Araplar ve Yunanlılar tarafından yetiştirilmiştir.

Anasonun faydaları, sindirim sistemi için uyarıcı olarak kullanılması, gazın dışarı atılması ve dış ve endokrin bezlerinin uyarılması ile ilgilidir . Ayrıca balgam söktürücü ve antienflamatuar özellikleri için kullanılır .

Bitkisel ilaçlarda anason faydaları ve özellikleri

Bitkisel ilaçlarda anason faydaları ve özellikleri

Anason ayrıca hafif yatıştırıcı özellikler sergiler, bu nedenle uykusuzluk ve sinir gerginliğini tedavi etmek için yararlıdır .

Anasonun besin değeri

Bir bütün çay kaşığı anason tohumu aşağıdakileri içerir:

 • Kalori: 7
 • Protein : 0 gr
 • Yağ: 0 gr
 • Karbonhidratlar : 1 gr
 • Lif : 0 gr
 • Şeker: 0 gr

Anason tohumları ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok faydalı besin içerir:

 • Demir
 • Kalsiyum
 • magnezyum
 • manganez
 • fosforlu
 • potasyum
 • çinko
 • A vitamini
 • C vitamini

Anason ve aktivitesinin vücut üzerindeki etkisi

Anasonun sindirim , gaz çıkarma ve antiseptik özellikleri dahil olmak üzere çeşitli özellikleri, esas olarak ana bileşeni Anethole olan uçucu yağına atfedilir.

Hayvan çalışmaları , anason yağının antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olmasının yanı sıra antispazmodik ve balgam söktürücü olarak hareket ettiğini göstermiştir. Bu nedenle anason, çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi etmek için reçete edilir .

Anasonun diğer sağlık yararlarına gelince, bunu doğrulayan hiçbir çalışma yoktur. Ancak deneyimler, anasonun sindirimi iyileştirme ve tükürük ve safra sularının salgılanmasını artırma yeteneğine sahip mükemmel bir ilaç olduğunu göstermiştir.

Anasonun solunum sistemine faydaları

Anason yağının balgam söktürücü, antibakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde anason, öksürük, bronşit ve zatürree gibi çeşitli solunum ve bronş rahatsızlıkları için faydalı bir çaredir . Ayrıca anason soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılabilir.

Yukarıda sayılan hastalıkların tedavisi için anason hem içten hem de dıştan kullanılabilir.

Dahili kullanım için günde iki ila üç kez yaklaşık 30-35 damla anason yağı alınması tavsiye edilir.

Harici kullanım için, sıcak suya birkaç damla anason yağı ilave edilmesi ve çözeltinin buharını ve aromasını odaya yaymasına izin verilmesi önerilir.

Hazımsızlık bozuklukları ve iştahsızlık tedavisi için anason

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, anasonun safra salgısı için uyarıcı özelliklere ve gaz itici özelliklere sahip olduğu yapılan deneyle tespit edilmiştir. Bu nedenle bitki, sindirim bozukluklarını ve gaz ve dolgunluk gibi ilişkili semptomları tedavi etmek için resmi onay almıştır. Ayrıca iştahı artırmak için bir çare olarak kullanılır.

Yukarıda belirtilen sorunları tedavi etmek için neredeyse her gün anason içmelisiniz.

Anason sıvı özü alınabilir, genellikle yaklaşık 12-20 damla alınması tavsiye edilir.

Anasonu tedavi amaçlı kullanırken, anasonun sizin için uygun olup olmadığını ve aldığınız herhangi bir ilaç veya tedaviye engel olup olmadığını belirlemek için bir doktora danışmanız önemlidir.

Anason içeren herhangi bir ilaç veya bitki takviyesi kullanırken alınacak ürünün dozları içerdiği etken madde miktarına göre değişebilir, bu miktar genellikle üretici tarafından ambalaj üzerinde veya beraberindeki kullanma talimatında belirtilir, bu nedenle, verilen talimatları doğru bir şekilde okumak çok önemlidir.

Ancak tıbbi amaçlar için anason içeren herhangi bir müstahzar almadan önce doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

Adet ağrısını hafifletmek için anason

Ebelik ve Kadın Sağlığı’nda yayınlanan 2009 tarihli bir araştırmaya göre , anason, safran ve kereviz tohumu karışımı adet ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir .

Bu çalışma sırasında araştırmacılar, yaşları 18 ile 27 arasında olan 180 kız öğrenciyi üç gruba ayırdı: Birinci gruba anason, safran ve kereviz tohumu karışımı verildi, ikinci gruba bir tür anti-inflamatuar ilaç verildi ve üçüncü gruba bir çeşit anti-inflamatuar ilaç verildi. gruba bir ilaç plasebo verildi;

Menstrüasyon veya regl ağrısının başlangıcından itibaren tüm kız öğrenciler, üç gün boyunca günde üç kez reçete edilen tedaviyi aldılar.

Araştırmacılar, anason, safran ve kereviz tohumlarının karışımını alan gruptaki kız öğrencilerin, iki ila üç adet adet döngüsünden geçtikten sonra, diğer kız öğrencilere kıyasla adet ağrılarında önemli bir azalma yaşadıklarını buldular.

 

Menopoz semptomlarını azaltmak

Menopoz, tüm kadınların yaşadığı doğal bir aşamadır.Bu duruma , sıcak basması gibi eşlik eden semptomlarla birlikte menopoz eşlik eder , ancak bazı araştırmalar, anasonun, belki de vücuttaki östrojen benzeri etkisinden dolayı, sıcak basmalarının şiddetini azaltabileceğini göstermiştir. vücut..

Bu bulgu belirsizdir ve bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

cilt sağlığı

Anason, vajinal mantar enfeksiyonlarına ve pamukçuklara neden olanlar gibi enfeksiyona neden olan bazı mantarların büyümesini önleyebilir .

Kan sağlığı için anason

Anason tohumları , kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçası olan hemoglobin proteininin önemli bir bileşeni olan nispeten yüksek konsantrasyonlarda demir içerir . Kandaki hemoglobin yeterince demir içermiyorsa, oksijeni akciğerlerden vücudun her yerine taşıma görevini yerine getiremeyecektir.

Vücuttaki demir eksikliği, genel halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği , sindirim sisteminde problemler ve vücut ısısının düzenlenmesinde dengesizlik belirtilerinin eşlik ettiği demir eksikliği anemisine yol açar .

Ancak anason tohumları gibi demir açısından zengin besinler yemek, sağlıklı kanın korunmasına yardımcı olur ve demir eksikliği anemisi riskini azaltır.

 

Depresyon için anason

Bazı deneysel çalışmalar anason tohumu almanın depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.Bu çalışmalardan biri sıçanlar üzerinde yapılmıştır.Bu çalışma anason etkisinin bilinen iki tip antidepresanın etkisine eşdeğer olduğunu göstermiştir .

Bununla birlikte, bu sonuçlar insanlar için hala belirsizdir ve anasonun depresyon tedavisinde gerçek etkisini bilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır .

 

Halk hekimliğinde anason ve alternatif tedavi

Halk hekimliğinde anason, boğmaca , tüberküloz, karaciğer rahatsızlıkları, gaz, kolik , sindirim bozuklukları ve adet bozuklukları gibi çeşitli rahatsızlıklar ve sağlık durumları için bir tedavi olarak kullanılır .

Ayrıca anason, bel ağrısı, omuz ağrısı, boyun tutulması, baş ağrısı ve şişkinliği tedavi etmek için kullanıldığını gördüğümüz alternatif tıpta da kullanılmaktadır.

Alınacak tedavinin dozu kişiden kişiye değişebileceği gibi, tedavi edilecek rahatsızlığın tipine ve hazırlanma şekline göre de doz değişmektedir.

Önemli Not: Yukarıdaki bozuklukları tedavi etmek için anason uygulamaları, ampirik testler tarafından onaylanmamıştır veya desteklenmemiştir. Bu nedenle etkili olmayabilir hatta sağlığa zararlı bile olmayabilir.

Anason almak için kontrendikasyonlar

Anason ve müstahzarlarının bir veya daha fazla bileşenine alerjisi varsa, güneş yanığı olan kişiler ve karaciğer hastalığı veya epilepsisi olan kişiler tarafından da kullanılmamalıdır .

Anason hamilelik sırasında ne kadar güvenlidir?

Hamilelik sırasında az miktarda anason güvenli olabilir , ancak hamile kadınlar anason esansiyel yağından kaçınmalıdır. Yüksek riskli gebeliklerde hamile kadınlar, erken doğum olasılığını azaltmak için anasondan tamamen kaçınmalıdır .

Hamile kadınların anasonun (Pimpinella anisum) ve yıldız anasonun (Illicium verum) iki farklı bitki türü olduğunu bilmeleri de önemlidir. Yıldız anason hamile bir kadın için bazı ek riskler taşır.

Anason, birçok gıdaya lezzet katmak için kullanılan bir gıda maddesidir. Tatlılarda yaygın olarak kullanılır ve ana yemeklerde de kullanılabilir.Bitki çaylarında, yemek tariflerinde ve tatlılarda az miktarda kullanılan anason, miktarı çok az olduğu için hamilelik ve emzirme döneminde genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, uçucu yağlar ve konsantreler daha tehlikelidir ve krampları tetikleyebilecekleri endişesinden dolayı bunlardan kaçınılmalıdır .

Hamilelik sırasında yüksek dozda anason alan kadınlar, erken doğuma yol açabilecek uterus kasılmalarının uyarılması yaşayabilir. Bu, gebeliğin erken sonlandırılmasına neden olabilir ve geç dönem gebeliklerde komplikasyonlara neden olabilir. Erken doğum hem anne hem de bebek için risk oluşturur ve mümkünse engellenmelidir. Bu nedenle, krampları arttırdığı bilinen diğer şifalı bitkilere ek olarak, hamilelik sırasında anasondan kaçınılması tavsiye edilir.

Yıldız anason, hamile kadınlar için daha da büyük bir endişe kaynağıdır.Uterus kasılmalarını teşvik etme rolüne ek olarak, büyük miktarlarda alınması toksisiteye yol açabilir , bu da çok sayıda riske neden olabilir ve hamileliği zorlaştırabilir. Güvenlik nedeniyle hamilelik sırasında yıldız anasondan kaçınılması tavsiye edilir.

Hamilelik sırasında besin maddeleri ve bitkisel preparatların kullanımı ile ilgili her türlü soru doktorunuzla tartışılabilir. Bu konulardaki araştırmaların çoğu eksik çünkü hamile kadınlar üzerinde deney yapmak zor ve bilim adamları hamile kadınları ve bebeklerini riske atmak istemiyorlar.

Bazı sağlık kurumları, hamilelik sırasında anasonun güvenliğinin bilinmediğini bildirebilir, bu da genel bir veri eksikliğini yansıtır. Ancak doktorun bu gibi durumlarda tecrübesi veya uzmanlığı olabilir.

anason ile ilaç etkileşimleri

Anason ve müstahzarları, aşağıdakiler gibi bazı ilaçların aktivitesine müdahale edebilir:

 • NSAID’ler veya kortikosteroidler , yanlarında anason almak mide üzerinde olumsuz bir etkiye yol açar.
 • Işığa duyarlılaştırıcı ilaçlar, bir dizi etki meydana gelebilir.
 • Antikoagülanlar, düşük molekül ağırlıklı heparin, antiplatelet ajanlar ve anason gibi pıhtılaşma faktörleri kanama riskini artırır.

Ek olarak, anasonda bulunan anetolün neden olduğu östrojen hormonu ile potansiyel etkileşim riski vardır .

Böcekleri uzak tutmak için anason kullanın

Anason, bakım gerektirmeyen ve kuraklığı tolere eden harika bir bitkidir ve bildiğimiz gibi tüm ticari haşere kontrol ürünleri insan, hayvan ve bitki sağlığına zararlı kimyasallar içerir .

Deneyimli bahçıvanlar, anason haşere kontrolünün yaprak bitlerini ve diğer zararlı böcekleri dışarıda tutmaya etkili bir şekilde yardımcı olabilecek kolay, toksik olmayan bir yöntem olduğunu söylüyor. Özellikle küçük böcekler.

Yani böcekleri evinizden uzak tutmak, evinizde anason bitkisi yetiştirmek ve kokusunun bu böcekleri uzaklaştırmasına izin vermek istiyorsanız, böcekleri uzak tutmak için evinizin bahçesinde de anason yetiştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.