Dolar 32,7682
Euro 35,0901
Altın 2.459,44
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Açık
İstanbul
31°C
Açık
Pts 30°C
Sal 30°C
Çar 30°C
Per 29°C

Geleceğin meslekleri: robotik mühendisliği

Geleceğin meslekleri: robotik mühendisliği

Geleceğin meslekleri: robotik mühendisliği

Birkaç on yıl önce robotik alanında kesinlikle hiçbir mühendislik işi yoktu ve akıllı robotlardan yalnızca bilim kurgu filmlerinde ve romanlarında bahsediliyordu, onlar sadece çoğumuzun gerçek hayatta hayal edemeyeceği fütüristik karakterlerdi.

Son yıllarda robotlar, atık taşımak veya zeminleri temizlemek gibi basit görevlerden, ayın ve diğer gezegenlerin yüzeyini keşfetmek gibi daha etkili ve önemli görevlere kadar birçok işleve sahip oldukları için dünyamızın önemli bir parçası haline geldi. , yaşlılar veya çocuklar için sağlık bakımının izlenmesine ve sağlanmasına ek olarak.

Hala robotik devrimin ilk aşamalarındayız, ancak her gün bize robotlar için birçok yeni önemli ve etkili kullanım getiriyor, bunun sonucunda uzmanlaşmış şirketler, ilgili hedeflere ulaşmak için doğru robotları tasarlamak üzere yetenekli robotik mühendislerini çekmek için rekabet ediyor.

Genel olarak karşılaştığımız günlük sorunlara çözümler bulmak. Bu yeni işin özellikleri sizi cezbetti mi? Beklenen robotik mühendisi maaşları hakkında bazı bilgilerin yanı sıra bu işin görevleri ve gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Bir robotik mühendisi tam olarak ne yapar?

Mühendisin rolünü tam olarak bilmek için, robotların kendileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak gerekir.Bir robot, sürekli insan denetimi olmaksızın bazı komutları açık ve somut bir şekilde yerine getirebilen bir makine olarak tanımlanır. örneğin otomobil fabrikalarında belirli bir işlevi yerine getirmek için mevcut form, her robotun genellikle kaynak işi yapmak veya bileşenleri kurmak veya test etmek gibi belirli bir işi vardır.

Robotun mevcut haliyle tasarımının arkasında, her biri farklı bir çalışma alanıyla ilgili olan 3 farklı yön vardır:

 1.  Donanım: Mekanik bir kol, insansız hava araçları ve uzay sondaları gibi bir robotun fiziksel yönü. Robotlar, hidrolik veya pnömatik olabilen karmaşık sistemler kullanarak hareket eder ve robotların işlevselliğini ve ortam verilerini izlemek için kullanılan çok çeşitli mikro sensör dizilerine sahiptir.
 2.  Yazılım: Yazılım algoritmaları botları kontrol eder.Daha önce botların deposuna veya botları barındıran dahili ağlar üzerinden yüklenmiş olabilirler.Geçmişte, bu yazılımlar bota tam olarak ne yapacağını söyleyen çok özel komutlar ve talimatlar taşıyordu. her görev durumu. Günümüzün makine öğrenimi ve yapay zeka sistemleri, robotların sürekli olarak kendilerini eğitmelerine ve yazılımlarını farklı koşullara uyarlamalarına olanak sağlamıştır.
 3.  İletişim: Robotların yazılımlarının, işlevlerini doğru ve başarılı bir şekilde yerine getirebilmesi için cihazları ve bileşenleri ile iletişim kurması gerekir.Bu nedenle, robotlar, robotun etkinliğini kontrol eden yazılımdan ve çeşitli sensörlerden sinyal ve talimatları iletmek için farklı sistemler içerir. yapısına. Çoğu robot, iletişim sinyallerini iletmek için özel kablolar kullanır, ancak daha yeni robotlar bu iletişimleri kablosuz bir ağ üzerinden iletebilir.

Başarılı bir robotik mühendisi olmak için, bahsedilen üç yönden en az birinde sağlam bir geçmişe sahip olmanız ve kalan ikisini iyi anlamanız gerekir.

Robotik Mühendisi İş Görevleri

Robotik mühendisliği geniş, disiplinler arası bir alandır.Daha önce de belirttiğimiz gibi, çalışacağınız yerin ihtiyaçlarına göre iş görevleri değişebilir.Birçok üretken alanda sorunları çözmenize yardımcı olabilecek, kendinizi yenilenmiş ve sürekli zorluklar içinde bulacaksınız, üretim, havacılık teknolojisi ve diğer bazı alanlar gibi. Rolünüz, çalışacağınız şirkete bağlı olarak değişecektir, ancak genellikle aşağıdakilerin bir kombinasyonundan oluşacaktır:

 1. Analiz: Robotlar, insanların yerine tehlikeli işler yapmak veya bazı tekrarlayan işleri tamamlamak gibi belirli sorunları çözmeye yardımcı olmak için yaratılır. Her yeni projenin başlangıcında, robotlardan sorumlu ekipler, bazı analitik konuları tartışmak ve robotun hangi hedefe ulaşması gerektiği gibi bazı soruları yanıtlamak için bir araya gelirler. Robotun çalışmasını engelleyebilecek çevresel koşullar nelerdir? Mevcut iletişim araçları nelerdir? Ve ne kadar iyi? Robotik inovasyon ekibinin bir üyesi olarak sonraki aşamalara geçmeden önce bu soruların yanıtını bulmalısınız.
 2. Tasarım ve yapım: Robotik mühendisleri, CAD yazılım araçlarını kullanarak 3B robotları tasarlamak için bilgisayar aracılığıyla bazı yazılımları kullanırlar, bu da onları bir sonraki aşamaya taşımaya yardımcı olur, yani robotun dahili elektrik devrelerini tasarlamak, ardından robotik mühendisleri araçları kullanır (bilgisayar destekli) üretim). CAM) aslında botlar oluşturmak için.
 3. Bakım: Robotlar, diğer tüm cihazlar gibi, onları sık sık ve seyrek olarak etkileyebilecek bazı arızalardan muzdariptir. Robot teknisyenleri, robotların fiziksel koşulları hakkında ayrıntılı raporlar yazmanın yanı sıra genellikle rutin onarımları da gerçekleştirir.Robot mühendisleri, en karmaşık onarımları gerçekleştirir.Bot mühendisleri ayrıca, robotların verilerinin periyodik, ayrıntılı analizlerini ve bunu sağlamak için ne kadar iyi çalıştıklarını gerçekleştirir. görevler ani çökmeler olmadan kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.
 4. Programlama: Yalnızca robotları programlamaya ayrılmış tek bir programlama dili yoktur, ancak her sistemin farklı bir programlama dili vardır. Programlama projeleri, kullanılan amaca ve dile bağlı olarak değişecektir, ancak AI veya kendi kendine öğrenme görevlerinin geliştirilmesiyle aynı içeriğe sahip olacaktır. Ayrıca, görüntü kontrol sistemlerini içeren sensörler, üretim sürecini kontrol etmeye yönelik uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunma görevleri ve çeşitli cihazlarda kullanıcı arayüzleri ile çalışır.
 5. Test Etme: Robotik mühendisleri, robotun başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamalı ve dayanıklılık kriterlerini değerlendirmelidir.Robotu, etkinliğini ve esnekliğini test etmek için bazı senaryoları içeren bir dizi teste tabi tutarak, testi bilgisayar destekli bazı tasarım araçlarını kullanarak yapabiliriz veya robotların son modelleri üzerinde bazı pratik testler yapın.

Robotik mühendisi iş tanımı

Robotik mühendisi olarak çalışma fırsatı elde etmek için öncelikle robotik mühendisliği ile ilgili bir alanda lisans derecesi almanız gerekir. Birçok akredite uzman kurum robotik mühendisliğinde kurslar sunmaktadır ve şirketler ayrıca mekanik, elektrik, bilgisayar bilimi, yazılım mühendisliği ve matematik mühendisliği dahil olmak üzere çeşitli disiplinlerde mühendislik derecelerini kabul edecektir.

Pratik deneyime gelince, robotik mühendisi iş ilanlarında sıklıkla yer alan gereksinimler şunlardır:

 •  otomasyon.
 •  Bilgisayar destekli tasarım veya bilgisayar destekli üretim konusunda deneyim.
 •  Antenler ve hidrolik.
 •  Bot işletim sistemleri veya ROS olarak bilinen bot ara yazılımı.
 •  İş ilanını yayınlayan şirkete ait robot programlama dilleri.
 •  2D ve 3D görüntü sistemleri.
 •  Yapay zeka ve makine öğrenimi.
 •  Nesnelerin interneti.
 •  Bazı ilgili endüstriler hakkında önceki bilgiler.

Robotik tasarıma olan ilginiz kabul edilme şansınızı artıracaktır.

Robotik mühendisi birden fazla departmandan birçok kişi ve ekiple çalıştığından, yumuşak beceriler de robotik mühendisi işi için hayati önem taşır. Firmaların bir robotik mühendisinde aradığı ve sahip olması gereken kişisel özellikler arasında:

 •  Yazılı ve sözlü olarak açık bir şekilde iletişim kurabilme.
 •  Başkalarıyla işbirliği yapma yeteneği.
 •  Eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi.
 •  Yeni teknolojilere kolay ve hızlı bir şekilde uyum sağlayın.
 •  Girişimci bir ruhu benimseyin ve bir liderlik kişiliğinin tadını çıkarın.

robotik mühendisi maaşları

Robotik endüstrisi hala en iyi durumda, bu nedenle iş için belirli maaşları tahmin edebilecek yeterli bilgiye sahip yeterli robotik mühendisi yok. Bilmelisiniz ki robotik mühendislerinin maaşları diğer meslekler gibi çalıştığın şirket ve yaptığı yatırımın büyüklüğü kadar tecrübe yıl sayısı ve iş derecen ile de alakalıdır.Ancak maaşı bazı kriterlere göre belirleyebiliriz. sınırlı istatistikler, bu yüzden umut verici beklentilerle yıllık ortalama 85.000 dolar olduğunu söylüyoruz.

Robotik Mühendisi Gelecek vaat eden bir iş mi?

Bu on yılın başında kimse Nesnelerin İnterneti’nden bahsetmiyordu, ancak bir iş ve iş platformu olan Robert Half’ın bir raporu, dünya çapında yaklaşık 20 milyar akıllı cihaz olduğunu tahmin ediyor.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.