İş ararken neye dikkat edilmeli

İş ararken neye dikkat etmeyelim? İş görüşmesinde ne yapmalıyım? İş başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? İş ararken neye dikkat edilmeli ?

Türkiye’de 2021 yılının ilk çeyreğinde insanların bir çoğu işsiz kaldı. 5 milyondan fazla işsiz İşkur’a kayıtlı birde kayıt olmayan ve resmi rakamlarla dile getiremediğimiz insanları da katarsak tabi bir çığ gibi büyür gider.

 

İş ararken neye dikkat edilmeli

İş ararken neye dikkat edilmeli

Durum böyle olunca insanlarda iş bulmak için çeşitli iş arama siteleri ve işkur  ile iş ararken bir yandan da yaşam standartlarını düşürmemek için dışarıda iş arayışlarına giriyor.
İş ararken dikkat edilmesi gereken hususlar çok önemlidir. Bir iş veren bir yada birden fazla kişiyi işe alırken bir çok şeye dikkat eder.

Bugün ki makalemizde iş ararken neye dikkat etmemiz gerekiyor bunlara değineceğiz…

 

Bir veren için birinci ve ilk durum öz geçmişinizdir.
  • Öz geçmiş ne kadar dolu ve samimi olursa o kadar çok  işe girme şansınız olabilir. İşe başvuru formunu gireceğiniz firmada doldurmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için yanınızdaki cv iş görmez genelde firmalar kendi cv niz değilde kendi firmasına göre oluşturduğu cv yi doldurmanızı ister. Yazınıza ve kullandığınız kalemin rengine dikkat ederler kendi kaleminizle cv nizi doldurmanız sizin için daha iyi olur. Birde mutlaka yazı düzenine ve yazma şeklinize dikkat edin mutlaka yanınızda bir fotoğrafınız olsun.
Bilinçli bir başvuru herşeyden önemlidir.
  • Bilmediğiniz yada anlayamadığınız işlere bilinçli olmadan başvuru yapmak hem sizin hemde iş verenin zaman kaybı olabilir. 
Sorumlu davranın
  •  İş başvurusu yaparsanız yada iş başvurusuna giderseniz kılık, kıyafet, davranış,uslup,hitap,kişisel bakım jest mimik ve hareketlerinize dikkat edin.
Hazırlık yapın
  • Bir iş başvurusunda bulunacaksınız yada başvurdunuz hazırlanın firmayı tanıyın araştırın size sorulacak sorulara az çok hakim olmanız heyecan yapmamanıza ve işe daha hakim olduğunuzu gösterir.
Profesyonel olun
  • Görüşme zamanı her firma için önemlidir, işe görüşme için çağrıldınız vaktinden önce orada olmanız size fayda sağlayacaktır. İşin durumuna göre samimi  davranmaktan, isteksiz görünmekten ya da kibirli görünmekten kaçının olduğunuz gibi olun ve beyefendi hanım efendi tabirlerini devamlı kullanın bir iş görüşmesinde “abi ” ,” abla” gibi kelimeler kaba olarak sayıldığı için iş için profesyonel olasanız dahi bu tarz kabaca konuşmalar  sizi istediğiniz işten uzaklaştıracaktır.

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.