İYİ YATAK NASIL SEÇİLİR? YATAK SEÇMEK İÇİN 9 İP UCU

A+
A-

İYİ YATAK NASIL SEÇİLİR?

Hayatımızın yaklaşık üçte birini yatakta geçiriyoruz ve bu nedenle uyku kalitenizi artırmak istiyorsanız yeni bir yatak seçme konusunda çok ciddi olmanız gerekiyor. Yatağınız size ve ihtiyaçlarınıza uygun olmalıdır. Yetersiz uyku sadece günlük yaşam kalitenizi değil, genel sağlığınızı da etkiler.

YATAK SEÇMEK İÇİN 9 İP UCU

Sizin için mükemmel olan yatak ve şilteyi bulmak için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır. Yatak satın alırken dikkat etmeniz gereken 9 yatak ve şilte ipuçlarımızı okuyun.

 1. En sevdiğiniz uyku pozisyonu nedir? Sadece yatağın tasarımına konsantre olmamaya çalışın. Yatak seçiminde daha pratik olun. Unutmayın, yeni bir ortapedik  yatak uyku kalitenizi artırmalıdır. Yatağın sertliğine, en sevdiğiniz uyku pozisyonlarına ve yatak odasının boyutuna dikkat edin.
   
 2. Ne tür bir yatak? Klasik,ortapedik yataklar,ayarlanabilir yataklar, çekyatlar en yaygın yatak türleridir ancak hangisinin sizin için en iyisi olduğu zevk ve ihtiyaç meselesidir. Örneğin, odada çok fazla alan yoksa ve onu olabildiğince verimli kullanmak istiyorsanız, o zaman bir çekyat sizin için harika bir seçenek olabilir.
   
 3. Yatağın sertliği. Yatağınızın sertliğini seçerken uyku alışkanlıkları ve ağırlığı belirleyici faktörlerdir. Örneğin, yüzüstü uyumayı seviyorsanız, genellikle sert bir yatak seçmeniz önerilir. Partnerinizin tamamen farklı bir yatak sertliğine ihtiyacı olabileceğini unutmayın. Bu durumda şiltenin sertliğini kendiniz ve eşiniz için ayrı ayrı seçmeniz ve uygun yarıları satın almanız gerekir.
   
 4. Yatak kimin için? Kaç yaşındasın? Yalnız mı yoksa bir partnerle mi yaşıyorsun? Çocuğun var mı? Bunlar yeni bir yatak veya şilte ararken göz önünde bulundurulması gereken sorulardır. Örneğin, daha büyükseniz, inmesi daha kolay olduğu için daha uzun bir yatak satın almanız önerilir.
   
 5. Boyut önemlidir. Yeni bir yatak alırken odanın içinde alacağı mesafeyi hesaplamak çok önemlidir. Bir partneriniz varsa, herkesin birbirinin üzerine tırmanmadan rahatça oturabilmesi ve yataktan çıkabilmesi için her iki tarafta biraz boşluk bırakmanız önerilir. Eğimli duvarlarınız varsa veya tavan arasında bir yatak odası için mobilya seçiyorsanız, yüksek tabanlı bir yatak en iyi çözüm olmayabilir.
   
 6. Yatak örtüleri ve toppers. Kaban ve yatak kılıfı gece boyunca vücudunuzla doğrudan temas halindedir. Bu nedenle doğru şilteyi seçmek, doğru şilteyi seçmek kadar önemlidir. Ayrıca topper, yatağınızın ömrünü uzatır ve her türlü yatakta kullanılabilir.
   
 7. Ne malzemesi? Şilteler ve kabanlar için en iyi bilinen malzemeler, ihtiyaçlarınıza göre farklı işlevler sunan lateks ve hafızalı köpüktür. Örneğin hafızalı köpük vücuda uyum sağlayarak kas ve eklem ağrılarını engeller. İyi nefes alabilirliğe sahip bir yatak tercih ediyorsanız, tercihiniz lateks olmalıdır çünkü siz uyurken vücudunuzdaki ısıyı uzaklaştırır.
   
 8. Astım veya alerjiler. Astım veya alerjiniz varsa, alerji dostu bir şilte ve şilte pedi düşünün. Alerjiye neden olmayan uygun bir yatak bulamıyorsanız, temizlenebilir normal bir yatak seçin.
   
 9. Bütçe ve dayanıklılık. Yeni bir yatak alırken, yatağın beklenen ömrünü ve ayırmaya hazır olduğunuz bütçeyi göz önünde bulundurmalısınız. Yatağınızın ömrünü mümkün olduğunca uzatmak istiyorsanız, bir yatak başlığı ve bir yatak başlığı satın almalısınız. Topper, ana yatağın ömrünü uzatır ve uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.