Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
33°C
Hafif Yağmurlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 31°C
Sal 31°C

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ: NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ: NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ: NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Kadınlarda saç dökülmesi genellikle görsel bir sorundan daha fazlasıdır. Saç dökülmesi ilgili kişi için çok streslidir. Peki kadınlarda saç dökülmesinin arkasında ne var? Olası nedenler nelerdir? Ve hangi ilaçlar kadınlarda saç dökülmesine karşı gerçekten yardımcı oluyor? Devamını oku!

Sağlıklı, uzun ve parlak saçlar toplumumuzda ideal bir güzelliktir – özellikle kadınlar için. Bu nedenle kadınlarda saç dökülmesi sadece görsel bir sorun değildir: Birçok kişi saç dökülmesinden ve kafasında kel lekelerden muzdariptir. Bu nedenle aşağıdaki makale şu soruları cevaplamaktadır: Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Kadınlar saç dökülmesi konusunda ne yapabilir? Bu gerçekten yardım etmek anlamına mı geliyor?

 

Kadınlarda saç dökülmesi: nedenleri

Saç inceldiğinde ve inceldiğinde, bu genellikle kadınlar için kozmetik bir sorundur. Saç dökülmesi çoğu kez kendine olan güveni de etkiler. Uzmanlar, uzun bir süre boyunca günde 100’den fazla saç kaybettiğinde saç dökülmesinden bahsediyor.

Saç dökülmesini başarılı bir şekilde tedavi etmek için saç dökülmesinin nedenini bilmeniz gerekir.

Kadınlarda kalıtsal saç dökülmesi

Kalıtsal saç dökülmesi (androgenetik alopesi) kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi türüdür. Tüm kadınların yüzde 10 ila 20’si bu tür saç dökülmesinden muzdariptir. Bu tür saç dökülmesi, saç dökülmesi hastalıklarının yaklaşık yüzde 95’ini oluşturur.

Genetik yatkınlıklar, androgenetik alopesi gelişiminde önemli bir rol oynar. Saç kökleri özellikle erkek cinsiyet hormonu olan testosterona ve onun parçalanan ürünlerine karşı hassastır.

Testosteron bir erkek cinsiyet hormonu olmasına rağmen, dişi organizmada da doğal olarak bulunur. Testosteronun etkisiyle saç kökleri küçülür ve saç giderek dökülür.

Kadınlarda aromataz enzimi de rol oynar. Genellikle saç dökülmesi için çok önemli olan testosteron hormonunu koruyucu östrojenlere dönüştürür. Enzimin aktivitesi azalırsa, daha fazla testosteron saç kökleri üzerinde özellikle güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Kadınlarda kalıtsal saç dökülmesinde bu faktörler birlikte rol oynar. Saç dökülmesi, etkilenenlerin çoğunda 30 yaşından sonra ortaya çıkar. Erkeklerin aksine, kadınlar nadiren kelleşir. Kadınlarda saç, özellikle ön bölgede ayrılık çevresinde incelir.

Hormonlar: saç dökülmesinin nedeni

Kadınlarda saç dökülmesi genellikle yaşamın evrelerinde güçlü hormon dalgalanmalarıyla ortaya çıkar. Bunlar:

  • ergenlik
  • gebelik
  • Doğum
  • Menopoz (menopoz)
  • Hormonal kontraseptiflerin veya ilaçların başlatılması veya durdurulması

 

Yaşamın bu aşamalarındaki hormonal dengesizlik nedeniyle, birçok kadın altta yatan bir hastalık olmaksızın daha fazla saç kaybeder. Kural olarak, hormon dengesi bir süre sonra tekrar düzlenir ve saçlar tekrar filizlenir.

Kadınlarda dairesel saç dökülmesi

İsminden de anlaşılacağı gibi dairesel saç dökülmesi (Alopesi areata) durumunda resim oldukça belirgindir. Aniden saç, kafanın bir veya daha fazla yerinde dairesel veya oval dökülür. Deri çoğunlukla normaldir. Kel noktaların kenarlarında kolayca yırtılabilen kısa tüyler de tipiktir.

 

Kadınlarda aşırı saç dökülmesi ise saçsız alanlar genişleyebilir. Dairesel saç dökülmesi her zaman saçlı deri ile sınırlı değildir. Kaşlar, kirpikler, koltuk altı ve kasık kılları da düşebilir. Tırnaklar her beş kişide bir değişir (çukur tırnaklar, çukur tırnaklar).

Dairesel saç dökülmesinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Bazı durumlarda semptomlar bir süre sonra kendiliğinden düzelir. Saçlar yeniden uzar.

Dairesel saç dökülmesi her yaşta ortaya çıkabilir. En çok yaşamın ikinci ve üçüncü on yıllarında görülür. Erkekler kadınlardan daha sık etkilenir. Etkilenen her beş kişiden birinde, birkaç aile üyesinde dairesel saç dökülmesi meydana gelir.

 

Yaygın saç dökülmesi

Dairesel saç dökülmesinin aksine yaygın saç dökülmesi sınırlandırılmaz. Genel olarak, kafadaki saçlar daha az olur ve daha ince görünür. Yaygın saç dökülmesinin kadınlarda kalıtsal saç dökülmesinden farkı da budur: Genetik formda saç esas olarak taçta daha incedir.

Kadınlarda yaygın saç dökülmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bunlar, örneğin şunları içerir:

  • İlaç almak (örneğin, anti-lipid ilaçlar, anti-kanser ilaçlar, anti-hipertiroid ilaçlar)
  • Bulaşıcı hastalıklar
  • Tiroid hastalığı
  • Yetersiz beslenme, örneğin demir eksikliği
  • ihtiyarlık

Klinik resim: Pseudopelade Brocq

Bu hastalık ağırlıklı olarak kadınlarda ve daha çok 30-55 yaşları arasında ortaya çıkar. Saç dökülmesi genellikle saçlı deride küçük, lekeli lekelerle başlar. Saçlı deri hafifçe kızarır, gergin, parlaktır ve ten rengi değişir. Etkilenen alanlar büyür ve birbiriyle birleşir. Bununla birlikte, tek tek saç tutamları kalır.

Brocq pseudopelade henüz iyileştirilmedi. Yavaş yavaş saç dökülür ve kafa derisi yaralanır. Bu nedenle bu tür saç dökülmesi olan kadınlarda saç dökülmesi geri döndürülemez. Kafa derisi çok ağır hasar görmüş.

Güçlü çekme: Mekanik olarak tetiklenen saç dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesinin yaygın bir nedeni patolojik değildir. Örneğin sıkı bir örgü veya aşırı şekillendirme yoluyla mekanik bir çekme, saçın köklerindeki saçı gerer ve daha sık dökülmesine neden olur.

Kadınlarda saç dökülmesi: tedavi

İyi haber: Kadınlarda saç dökülmesi için etkili çareler var. Doğru tedaviyi seçmek için öncelikle saç dökülmesinin nedenini bulmanız gerekir. Bunun hakkında aile doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun.

Minoxidil: Kadınlar için daha düşük doz

Minoxidil aslında bir antihipertansif ajandır. Ancak bilimsel çalışmalar, topikal kullanımın saç büyümesini uyardığını göstermiştir . Minoxidil, kadınlarda kalıtsal saç dökülmesi için bir ilaç olarak onaylanmıştır ve kadınlarda saç dökülmesi için en etkili çare olarak kabul edilmektedir.

Minoxidil, kan damarlarını genişletir ve böylece saç köklerinin beslenmesini iyileştirir. Bununla birlikte, eylem mekanizmasının nasıl çalıştığı hala belirsizdir. Saç dökülmesi ilacının kadınlarda işe yaraması için birkaç hafta düzenli olarak kullanmanız gerekir. Saç toniğini kullanmayı bırakır bırakmaz yenilenen saç dökülmesi riski artar.

Minoksidil ile saç toniği veya köpük var. Ürünler eczanede mevcuttur. Bununla birlikte, kadınlar onu kullanırken doğru doza dikkat etmelidir : mililitrede 20 miligram minoksidil, kadınlar için uygun olan saç dökülmesi ilacını içerir. Bu% 2’lik bir çözüme karşılık gelir. Yan etkilere yol açabileceğinden, hiçbir koşulda kadınlar daha yüksek doz kullanmamalıdır. İlk kez kullanmadan önce doğru dozu doktorunuzla konuşun.

Çok fazla minoksidil, kadınlarda önemli yan etkilere neden olur. Örneğin, aşırı doz vücut kıllarını artırmakla tehdit eder. Minoksidil içeren bir saç losyonu, başka ilaçlar alıyorsanız, hamile iseniz veya emziriyorsanız tavsiye edilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.