Kur korumalı hesap

A+
A-

Kur korumalı hesap

Kur korumalı mevduat hesapları oldukça ilgi görmektedir. Merak edeceğiniz tüm konulara yazımız ile ulaşabilirsiniz.

Kur korumalı mevduat hesabı nedir?

Kur korumalı mevduat hesabı son dönemlerde yaşanan ekonomik kriz nedeni ile ortaya çıkmıştır. Kur korumalı mevduat hesabı TL ile yatırım yapıldığı zaman ay sonunda değişen kur farkına bakmadan korunan orana verilen addır. TCMB her gün saat 11.00’de kur fiyatlarını açıklayarak duyuru yapar. Kur korumalı vadeli hesap için ödediğiniz tutara bağlı olarak değişik faiz oranları bulunuyor.

Kişi kur korumalı mevduat hesabına katılmak istiyor ise ilk şartı yurt içinde yaşamaktır. Kişi eğer yurt dışında işçi veya öğrenci olarak oturuyor ise bu sistemden yararlanamaz. Ancak yurt dışında yaşayan kişiler belli koşulları yerine getirip, YUVAM hesabı ile bu hesaba başvuru yapabilir. Bu hesapta kur farkı yaşansa dahi sizin kur oranınız korunarak aynı şekilde faiz alacaktır.

 

Ana paranın tamamen korunma süresi nedir?

Banka kur korumalı mevduat hesabı için sizlere 3,6 ve 12 ay vadeli süreler teklif eder. Sizin yatırdığınız tutara göre değişim gösterip vade sürelerini seçebilirsiniz. Eğer çok yüksek bir tutar yani 500 bin ve üzeri bir tutar yatıracak iseniz 3 ay vadeli süreci seçerek tercih yapabilirsiniz.

Ayrıca tüm vadeli hesaplarda olduğu gibi kişi faizden vazgeçip istediği zaman parasını çekme hakkına sahiptir. Döviz kurlarında yaşanan sürekli değişiklik sonrası bu hesap sistemi ülkemize gelip vadeli süreçler yavaş yavaş başlatılmıştır. Eğer kişi belirlenen süre dışında parasını çekmek isterse üzerine gelen faiz oranı tamamen iptal edilir.

Kur korumalı mevduat hesabı nasıl açılır?

Son zamanlarda gündeme gelen kur korumalı mevduat hesabının nasıl açıldığı ve nasıl işlediği oldukça merak ediliyor. Bu hesap sistemi ilk çıktığı zaman pek çok banka bu sistemi güvenli bulmamış ve mobil uygulamalar ile başvuru yapılması yasaktı.

Ancak sonrasında sırası ile tüm bankalar kur korumalı sistemi bünyesinde barındırmaya başladı. Kur korumalı hesaplar 10.00 ile 16.00 saatlerinde arasında yapılan bir işlemdir. Bu saatler dışında bankaya gidip başvuru yapmak isterseniz randevu almanız gerekir. 3,6 ve 12 vadeli şekillerinden birini seçerek dilediğiniz ayı seçerek hesabı kısa sürede kurabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.