Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 33°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
33°C
Hafif Yağmurlu
Cts 33°C
Paz 34°C
Pts 31°C
Sal 31°C

Termostat arızasının nedenleri ve bunu gösteren işaretler

Termostat arızasının nedenleri ve bunu gösteren işaretler

Araba Termostat arızasının nedenleri ve bunu gösteren işaretler

Arabanın içindeki ısı valfi, arabanın sıcaklığını düzenler ve araba çalışırken motor soğutma sıvısı miktarını kontrol eder; Bu, motorun aşırı ısınmasını önlemek içindir, ancak ısı valfi, arabanın etrafındaki ortamdaki hava değişiklikleri gibi dış değişkenlerden etkilenebileceğinden, araba ve motor sıcaklığının yükselmesine neden olan bir arızaya maruz kalabilir. Sıcaklıklar, arabadaki ısı valfinin açılıp kapanmasında önemli bir rol oynar, çünkü ısı valfinin arızalı olmasının birkaç nedeni ve göstergesi vardır ve bu makale, ısı valfi arızasının en önemli nedenlerini ve semptomlarını açıklayacaktır.

TERMOSTAT ARIZASI

TERMOSTAT ARIZASI

Soğutucu arızasının belirtileri ve nedenleri

1. Arabada yüksek sıcaklık göstergesi

Açık termostat sürüş sırasında motorun sıcaklığını dengeler.Araba çalıştığında, termometre göstergesi soğuk taraftadır ve sürüş sırasında kademeli olarak yukarı doğru yükselmeye başlar, ancak motorun çalışması için ideal sıcaklığı korur ve göstergesinin optimum sıcaklığın üzerine çıktığı gözlemleniyor Bu, termostatın veya su pompasının arızalanması nedeniyle ısı valfinin kapandığını, yani motora soğutma sıvısı akışının ve yüksek sıcaklığının engellenmesi anlamına geldiğini ve devam ettiğinin bir göstergesidir. yüksek motor sıcaklığına rağmen arabayı sürmek hasara yol açar.

2.Arabanın içindeki hava sıcaklığını değiştirin

Otomobilin içindeki sıcaklıktaki ani bir değişiklik, soğutma sıvısının donması veya soğutma sıvısının kirlenmesi sonucunda, valfin açılıp kapanmasında gecikmelere neden olarak motorun arızalanmasına veya işlevini engellemesine neden olabilecek, ısı valfinde bir arıza olduğunu gösterir. ve aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklar.

3. Soğutucu sızıntısı

Araba çalışırken soğutma sıvısı, aracın sıcaklığını kontrol etmek için motorun içinde akar ve herhangi bir soğutma sıvısı sızıntısı, ısı valfinin etrafında birikmesine, hareketini engellemesine ve soğutma sıvısının içinden geçmesine izin vermemesine neden olabilir ve bu, sıvıya neden olabilir. diğer borulara sızmak için.

4. Gürültü sesleri

Şişmiş veya hasar görmüş ısı valfleri, radyatörden veya motordan rahatsız edici seslere ve garip seslere neden olabilir.Araçta veya motorda herhangi bir sıcaklık dalgalanması fark etmezseniz, valfteki bir arızanın sonucu olarak genellikle rahatsız edici sesler ortaya çıkar.

5. Klimanın arabanın içindeki yansıması

Araç içindeki klima sisteminin sıcaklığında bir yansıma fark etmeniz, bu ısı valfinde bir arıza olduğunun göstergesidir.Kışın ısıtma modunun açılması ve soğuk havanın aracın içinde akmaya devam etmesi, araba göstergesinin yüksek sıcaklığı, bu, ısı valfinin sürekli açılması nedeniyle motora aşırı soğutma sıvısı akışı anlamına gelir.

Termostatın arızalanmasının diğer nedenleri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere termostatın arızalanmasının başka nedenleri vardır:

1. Teknik sorunlar

Kötü imalat veya herhangi bir teknik arıza, piyasaya dağıtmadan önce üretici tarafından kontrol edilmesine rağmen, ısı vanasının hareketini engelleyebilir, ancak kullanım sonrasında bazı teknik sorunlar ortaya çıkabilir ve bu da vana işlevinde veya arızasına yol açar. .

2. Raf ömrü

Her aletin ömrü, performansının önemli bir parçasıdır, çünkü termostatın ömrü, regülatörün aşırı soğuması ve ısınması nedeniyle dahili parçalarına zarar vermesi nedeniyle arıza nedenlerinden biridir.Bu arıza meydana gelir. yavaş ve aniden ortaya çıkmaz.

3. Yanlış kurulum

Termostatın yanlış takılması, araç çalışırken ve seyir halindeyken titreşim nedeniyle arıza yapmasına, valfin ters dönmesine, motora soğutma sıvısı akışının ve ayrıca hava akışının bloke olmasına neden olabilir. arabanın içindeki soğutma sistemine doğru olan hava akımı, motoru soğutmak için gereken hava akımının mesafesinin artmasına, yani gereken süreden daha geç gelmesine yol açtığından supabın arızalanmasına neden olur.

Isı valfi tamiri

Yukarıdaki belirtilerden herhangi biri gözlemlendiğinde, aşağıdaki adımlar izlenerek ateş onarılabilir:

  • Arabayı kapatın ve kaputu açmadan önce tamamen soğumasını bekleyin.
  • Araç aküsünün terminal kablolarını çözün, tahliye kapağını aracın altına takın, ardından soğutma sıvısını çıkarın.
  • Isı valfinin yerini belirlemek için soğutucunun üst boru hattını inceleyin ve takip edin, ardından genellikle üç vida olan vidaları gevşetin.
  • Termostatı ileri geri hareket ettirerek çekin, ardından herhangi bir pislik veya pas kaldırmak için kalıbın yerini plastik bir kazıyıcı ile temizleyin.
  • Yeni bir termostatın montajı; İleri ve geri hareket ettirerek, ardından vidalarla sabitleyerek, iyice sıkarak, ardından kabloları takarak, arabayı çalıştırarak yeni ısı lambasını kontrol ederek ve bir arıza olduğunu gösteren herhangi bir belirti fark ederek.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.