Youtube’a yüklenen ilk video! Üzerinden tam 16 yıl geçti..

Youtube‘a yüklenen ilk video! Üzerinden tam 16 yıl geçti..

Youtube en çok kullanılan bir video izleme platformu…Hal böyle olunca youtube‘a  ister istemez dünyadaki insanlar girip video izliyor veya aradığı bir konuyu videolu izleyerek yol alıyor.

youtube

youtube

Bazende üye olup yorum yaparak veya kanal açıp video yükleyerek, dünyadaki diğer insanların açtığı kanaldaki video ve paylaşımlarından haberdar olmasını sağlıyor.

Hiç düşündünüz mü? Youtube‘ ye ilk videoyu kim attı? Youtube’a atılan ilk video üzerinden kaç yıl geçti…

On beş yıl önce, Javed Karim adında bir adam, YouTube’da ilk videoyu yayınladı.

İşte o video ..

YouTube’un kurucu ortağı Karim’in San Diego Hayvanat Bahçesi’nde bir grup fille karşı karşıya kaldığı 18 saniyelik “Hayvanat Bahçesindeyim” başlıklı videoda anlatılıyor.

“Tamam, işte fillerin önündeyiz” diyor.

“Bu adamlarla ilgili harika olan şey, gerçekten, gerçekten çok uzun namluları olması ve bu harika. Ve söylenecek neredeyse hepsi bu. ”

Karim, YouTube’un Mayıs 2005’teki herkese açık beta sürümünden bir ay önce YouTube’da düşük kaliteli bir video yayınladı. YouTube, Kasım 2005’te resmen açıldı.

YouTube, Google’ı satın aldığında, Karim toplamda yaklaşık 64 milyon dolar olan 137.443 hisse aldı. Karim daha sonra Airbnb dahil şirketlere yatırım yapan risk sermayesi şirketi Youniversity Ventures’ı kurdu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.