Dolar 32,2020
Euro 35,0069
Altın 2.504,53
BİST 10.643,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Az Bulutlu
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pts 22°C
Sal 24°C
Çar 22°C
Per 22°C

Yüksek lisans eğitimi almak üzere olanlar için en önemli ipuçları

Yüksek lisans eğitimi almak üzere olanlar için en önemli ipuçları

Yüksek lisans eğitimi almak üzere olanlar için en önemli ipuçları

Yüksek lisans eğitimi, bireye belirli bir alanda veya uzmanlıkta ileri ve yüksek fırsatlar elde etmede büyük ölçüde yardımcı olan yüksek akademik derecelerden biri olarak kabul edilir , çünkü lisansüstü çalışmalar, bireyin yeteneğini doğrulayan ve alandaki büyük potansiyelini gösterenlerdir. uzmanlaştığı veya seçmiş olduğu bir kişidir ve ayrıca bireye çeşitli iş ve yaşam alanlarında seçkin iş fırsatları sağlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunur.

yüksek lisans okumanın önemi

 • İşgücü piyasası ve birçok büyük şirket için önemli ve gerekli bir akademik nitelik olarak kabul edildiğinden, bir kişinin bir iş veya prestijli bir iş veya bireyin yüksek lisans almasında bazı liderlik rolleri alması mümkündür.
 • Hukuk, tıp bilimleri, beşeri bilimler, sağlık hizmetleri ve diğer birçok seçkin disiplin gibi bir uzmanlık alanında teknik becerilerini geliştirmenin yanı sıra kişinin bilgi içeriğini artırmak.
 • Sahibine yüksek ve yüksek maaşlar elde etmek için büyük ve çeşitli fırsatlar sunar ve ayrıca bir kişinin yüksek lisans veya lisansüstü eğitime sahip olması için kabul edilmesi gereken birçok iş olduğundan, bir işe daha hızlı ve daha kolay başvurma yeteneğini kolaylaştırır. bir uzmanlık alanında.
 • Bir yüksek lisans derecesi , bir doktora derecesine girme koşullarını ve gereksinimlerini azalttığı için, özellikle çalışmalarını tamamlamak ve seçtiği uzmanlık alanında doktora yapmak istediğinde, bir kişinin bilimsel alanlarda ilerlemesine katkıda bulunur .

Tez yazmakla ilgili yüksek lisans yapmak üzere olanlar için ipuçları

Mesaj Konusu:

Yüksek lisans tezinin konusu , yüksek lisans eğitimi alacak öğrencinin dikkatli ve düşünceli bir şekilde seçmesi gereken en önemli dayanaklardan biridir ve öğrenci, yüksek lisans çalışması konusu ile ilgili öğreneceği tüm bilgilere aşina olmalıdır. Öğrencinin çalışmalarını sistematik, bilimsel bir temelde sunabilmesi için tezin konusu pratik yaşamın gerçeklerinden veya öğrencinin daha önce yaptığı Çalışma ve araştırmalardan ilham alabilir ve öğrencinin seçimini yapması gerekir. finansal yetenekler veya bilimsel yetenekler olsun, mevcut yeteneklerle orantılı olan konu.

Yüksek lisans tezi hedefi:

Düşüncesiz ve başarısız bir seçim teze yeni bir şey ekleyemediği ve yüksek lisans tezini değersiz veya tartışılabilir gerçek bir hedef haline getireceğinden, tezin amacı veya öğrencinin yaptığı araştırma araştırmanın amacı olarak kabul edilir. Bu nedenle yüksek lisans öğrencisi detaylı ve doğru bir şekilde araştırmalı ve araştırmalıdır Bu çalışmanın ölçülebilir ve analiz edilebilir olması için tezin amaçlarını seçmeli ve amaç için bilimsel bir terim kullanırken dipnotta belirtilmelidir. , böylece uzman olmayanlar bu hedefleri anlayabilir.

Yüksek lisans tezi sonuçları:

Yüksek lisans öğrencilerine verilen en önemli ve en önemli tavsiyelerden biri, yüksek lisans tezinin sonuçlarının, tezin bilimsel çıkarımlarına dayalı olarak tezin sunduğu amaca doğal bir geri dönüşü olduğunu dikkate almaktır. Bu sonuçları destekleyen kanıtlar ve kanıtlar.

Yüksek lisans tezi referansları:

Buradaki referanslar, bilimsel bütünlüğü korumak için tez konusunun araştırılmasında kullanılan önceki tüm kaynakları, kanıtları, bilgileri ve literatürü ifade eder.Yüksek lisans öğrencisi, kaynak yazma sürecinde aşağıdakileri izleyerek doğru ve bilimsel yöntemleri dikkate almalıdır. Kaynakların tez değerlendirme sürecinde en önemli unsurlardan biri olduğu genel kabul görmüş yöntemler.

Yüksek lisans tezindeki fikirlerin sırası:

Bir yüksek lisans öğrencisinin, yüksek lisans tezini ve bilimsel araştırmasını yazarken fikirlerin sırasını dikkate alması ve bunlara dikkat etmesi gerekir ve bu, ana fikri girişte sunarak ve ardından araştırmayı bölümlere veya bölümlere ayırarak yapılır. ve öğrenci ayrıca, mesajının ve alt disiplinlerinin ana fikirlerini düzenlediği dış taslakları kullanabileceği, daha önceki araştırma ve mektuplarla benzerlik ve tam bir çıkış sağlamak için fikir geliştirmeye de dikkat etmelidir. anlat onlara.

Yüksek lisans tezi yazma sürecinde zaman yönetimi:

Yüksek lisans öğrencisi, tezi yazma ve oluşturma sürecinde tezin belirlediği ve ihtiyaç duyduğu süreyi dikkate almalı ve bu nedenle daha uzun çalışma ve araştırma gerektirebilecek bölümler olduğu için süreyi tezin her bölümüne orantılı olarak bölmelidir. diğer araştırmalardan daha

Uzmanlardan ve üniversite denetçilerinden yararlanın:

Yüksek lisans öğrencilerine, özellikle de yüksek lisans tezi yazma konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan öğrencilere verilen en önemli tavsiyelerden biri, araştırma hipotezi yazma sürecindeki küçük bir hata olarak her şeyin yıkılmasına neden olabilir. tez içerisinde yer alır ve bu nedenle danışmanlardan, uzmanlardan ve bilgi sahiplerinden danışmanlık ve bilgi alınmalıdır.

Sınıf arkadaşlarının işe alınması:

Bir yüksek lisans öğrencisi tezini yazarken zorlanırsa, bu meslektaşları daha önce bu deneyimi yaşamış ve iyi notlar almış bazı meslektaşlarından yardım isteyebilir, çünkü bu meslektaşları modern yüksek lisans öğrencisine derste yardımcı olabilecek birçok önemli bilgiye sahiptir. araştırmasını hazırlama sürecidir.

Yüksek lisans tezinde dilsel ifade yöntemi:

Yüksek lisans tezini hazırlayan öğrenci doğru ve anlaşılır kelimeler seçmelidir.Örneğin yüksek lisans öğrencisi tezin giriş ve sonuç kısmında dili yapısal bir üslupla ve güçlü cümlelerle kullanmakta tam bir özgürlüğe sahiptir. Tez, dilin basit olması ve bu bölümlerin bir anlatım yöntemine ve bilimsel kanıtlara ihtiyaç duyması nedeniyle mesajın tüm bölümlerinde yapısal üsluba dayanmamalıdır.

Yüksek lisans eğitimi almak üzere olanlar için diğer ipuçları

Bir yüksek lisans için eğitim almak üzere olan her yeni öğrencinin uyması gereken on ipucu vardır, bunlar:

 • Üniversite anadalını başka yüksek sertifikalarla bitiren öğrenci, üniversite anadalından farklı bir dal seçenlerin aksine, bu dalda ustalaşamadığı için öğrencinin üniversite anadalından mümkün olduğunca uzaklaşmaması ona güç ve derinlik katar. anadal veya ana daldır ve bu nedenle, tüm güç ve çaba ile aynı üniversite uzmanlığı ve titizliğinde Lisansüstü çalışmaları tamamlamak tercih edilir.
 • Yüksek lisans çalışma aşamasından önce gelen hazırlık aşamalarından yararlanın ve bu aşama bir uzmanlıktan diğerine farklılık gösterir, çünkü bu aşama, daha sonra sabit ve kasıtlı bir hızda ilerlemenize katkıda bulunan hazırlık ve işleme aşamasıdır.
 • Uzmanlık alanınızla ilgili her şeyi okumaktan kaçının ve günümüzde bilgi büyük ölçüde biriktiği ve yoğunlaştığı için okunanlar dikkatli ve düşünceli seçilmelidir.Mesajı yazın.
 • Bilimsel araştırma olarak günümüzde öğrencinin teknolojik ve teknik becerilerini geliştirmesi, araştırma yöntem ve mekanizmaları, yazma yöntemleri, araştırma becerileri, bilgi toplama ve araştırma araçlarının nasıl uygulanacağı açısından geçmişten farklıdır.Bu, eğitim kurslarını takip ederek veya ücretsiz eğitim için web siteleri aracılığıyla.
 • Yüksek lisans tezine hazırlanırken ihtiyaç duyabileceğiniz önemli bir konuyu veya bilgiyi zamanında yazmak için çoğu zaman küçük bir not tutun.
 • Bilimsel araştırmanın nasıl yapılacağı ve uzmanlık alanınızdaki becerilerin nasıl öğrenileceği konusunda eğitim süreci üzerinde ciddi bir şekilde çalışın, örneğin, deneysel araştırma veya tanımlayıcı araştırmanın kullanıldığı bir kolejde öğrenciyseniz, öğrencinin bilimsel araştırma becerilerine sahip olması gerekir. Uzmanlığı için, öğrencinin bu becerilerden yoksun olması, arama süreci onun için zor olacaktır ve birçok zorlukla karşılaşacaktır, çünkü bu şekilde öğrenci mevcut krediyi seçmek ve üzerinde çalışmak zorunda kalacaktır.
 • Her zaman sorun, çünkü soru ve bilgi eksikliği bir kusur değildir, çünkü hiç kimse konuşamaz ve tam bilgiye sahip olamaz, bu nedenle uzmanlığınızdaki ilkine sormanız önerilir, çünkü bu adım sizi çok fazla efordan, yorgunluktan kurtaracaktır. ve istenen şeye ulaşmak için zorluk.
 • Elektronik kitaplığınızı oluşturun, çünkü bu adım, mesajınızın konusuna özel tüm klasörleri ve kitapları kaydetmenizi sağlar, böylece istediğiniz zaman herhangi bir bilgiye ulaşmak için bunlara başvurabilirsiniz.
 • O aşamada aziminizi azaltan ve moralinizi bozan olumsuz şeyleri veya söylenen her şeyi dinlemekten kaçının.Eğer baştan tam olarak ikna olmuyorsanız bu adıma hiç başlamayın.Ama eğitiminizi tamamlamak istiyorsanız , yolun sonuna gelene kadar sıkılmadan, yorulmadan yola çıkın.
 • Fikir oluşturma ve sıralama sürecini göz önünde bulundurarak, tez yazmaya başlamak için uzmanlığınızdaki eksiksiz bir entegre araştırma planı ile önceki tüm adımlardan çıkın ve bu tezin mümkün olduğunca gerçekçi bir soruna çözüm olması ve Konuyu ayrıntılı olarak okuyun ve derinlemesine inceleyin, böylece sahip olduğunuz her şeyle onu savunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.