Ananas Faydaları-Zararları

A+
A-

Ananas Faydaları

Ananas meyvesinin, kalorisi düşüktür. 100 gram meyvede sadece 52 kcal vardır. İkincisi, değerli vitaminler içerir – neredeyse tüm B vitamini grubu ve büyük miktarlarda C vitamini. Üçüncüsü, düşük glisemik indekse sahiptir, yani kan şekeri ve insülinde keskin sıçramalar yapmaz. Bu, ananasın diyabetli ve fazla kilolu kişiler tarafından sağlığa zarar vermeden tüketilebileceği anlamına gelir.

Ananas

Ananas

Ananas, mükemmel tadına ek olarak, insan refahı üzerinde olumlu etkisi olan A, B, C, PP gruplarının ve makro besinlerin (potasyum, kalsiyum, manganez, fosfor, magnezyum, sodyum, demir) birçok faydalı vitaminini içerir.

Ananas, sindirimi zayıf olan kişiler için önerilir, çünkü besinlerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olan yararlı bir enzim olan bromelain içerir. Bu enzim, yiyecekleri parçalamanın yanı sıra iltihap önleyici bir etkiye sahiptir, şişliği hafifletmeye yardımcı olur ve kanın pıhtılaşmasını önler.

Bu tropikal meyve, bağırsak hareketliliğini artıran ve kabızlığı gidermeye yardımcı olan lif bakımından zengindir.

Ananas, mevsimsel soğuk algınlığı sırasında önemli olan çok miktarda C vitamini içerir. Bu meyve ayrıca merkezi sinir sistemini güçlendiren, kötü ruh halleriyle başa çıkmaya yardımcı olan ve yoğun efordan sonra eklem ve kas ağrılarını azaltan maddeler içerir.

Ananas yemek, kan damarlarını kötü kolesterolden arındırır ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Bu ürünün kanser hücrelerinin büyümesini engellediğine ve kanser riskini azalttığına inanılmaktadır.

 

Ananas Zararları

Meyve asitlerinin yüksek içeriği nedeniyle ananas, gastrit, yüksek asitlik ve mide ülseri olan kişiler için son derece kontrendikedir. Meyveleri düşüklere neden olabileceğinden, hamile kadınların ananası diyetlerinden çıkarmaları tavsiye edilir.

Ananas yerken, ağız mukozasını tahriş edip yaralara yol açabileceğinden önerilen oranı aşmamanız önerilir.

Alerjiye eğiliminiz varsa ananas yemeyin. 6 yaşından küçük çocukların bunları kullanmaları kesinlikle önerilmez.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.