Dolar 32,5077
Euro 35,0581
Altın 2.437,51
BİST 10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Açık
İstanbul
31°C
Açık
Per 30°C
Cum 28°C
Cts 29°C
Paz 29°C

Portekiz Vatandaşlığı Alma ve İş Yeri Kurma

Portekiz Vatandaşlığı Alma ve İş Yeri Kurma

Portekiz Vatandaşlığı Alma ve İş Yeri Kurma

Portekiz İber Yarımadası’nda yer alan ve son derece güzel yaşam koşulları olan ülkeler arasında bulunuyor. Bu ülkede yaşam sürebilmek için kişilerin oturum izni alması ya da vatandaşlık alması gereklidir. Portekiz vize işlemleri esnasında gerekli olan belgeleri konsolosluklara sunulması gereklidir.

Bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için öncelikle belirli şartları dikkate almak gerekiyor. 5 yıl oturum izni sonrası kişiler devamlı olarak bu ülkede oturum izni almaya hak kazanabiliyor. Aynı zamanda 6 senelik süresiz bir oturum sonrasında da Türk vatandaşları olan kişilerden dil şartı isteniyor. Tabi tutulacak sınav sonrası vatandaşlık başvurusu da yapabilme hakları vardır.

Bu ülkede vatandaşlık alabilmek için herhangi bir durumda suç işlememesi gerekir. Bunun beraberinde bulaşıcı bir hastalığınız olmaması da aranan şartlar arasındadır. Portekiz vize başvursun sonrası vatandaşlık hakkı kazanmış olduğunuz da uzun seneler bu ülkenin vatandaşları ile aynı haklara sahip olarak yaşama şansınız vardır. Ayrıca Portekiz’ de iş yeri kurabilmek için Portekiz ülkesinde oturma izni almış olması gerekir. Bunun dışında diğer alternatifi de Portekiz çalışma vizesi bulunması gerekmektedir. Portekiz çalışma vizesine sahip olanlar diledikleri gibi oturma izni de alabilirler. Böylece istediği iş yerini kolayca ve yasalara uygun olarak kurabilmektedir.

Portekiz Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Portekiz vatandaşlığı alabilmek için gerekli olan bazı şartlar bulunur. Bu şartlar vatandaşlık yasası altında yer alır. Koşullar şu şekilde sıralanır;

 • Portekiz vatandaşı olan ailede doğmuş olmanız gerekir
 • Portekiz’de oturma izni olarak vatandaş olma hakkınız olması gerekir.
 • Portekiz vatandaşı ile evlilik gerçekleşmiş ise Portekiz vatandaşlığı almak için gerekli yasal geçerlilik de mevcuttur.

Portekiz vatandaşlığı nasıl alınır sorusunun en çok Portekiz’de yaşamış olan yabancı uyruklu kişiler tarafından sorulur. Bu bağlamda Portekiz’de 5 yıl ikamet ettikten sonra tüm başvuru işlemleri eksiksiz bir şekilde yapıldığı takdirde Portekiz vatandaşı olabilme durumu vardır. Bu koşul için gerekli olan yeterlilik ise Portekiz diline hakim olmak gerekir. Portekiz diline hakim olmak ve topluluk ile etkili şekilde bağ kurmuş olmak bu şartların en önemlisidir. Yabancı uyruklu 18 yaş altında bir çocuğun Portekiz vatandaşı olan bir aile evlat edinmesi Portekiz vatandaşlık hakkı kazanma yollarından bir tanesidir.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi de Portekiz’deki çifte vatandaşlık durumudur. Portekiz çifte vatandaşlığa izin veren nadir ülkeler arasında yer alır. Yabancı bir ülke vatandaşlık almaya hak kazandığında kendi vatandaşlığını bırakma işlemi yapmadan Portekiz vatandaşlığı da alabilir.

Portekiz Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Portekiz vatandaşı olmak için vatandaşlık başvurusu gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun beraberinde belli başlı evrakları hazırlamak gereklidir. Bu evraklar şu şekilde sıralanır.

 • Tasdikli olan doğum belgesi
 • Adli sabıka kaydının olması
 • Portekizce doldurulmuş başvuru belgesi
 • Portekiz vatandaşlığı almak istenildiğine dair veya olması
 • Gönüllü askeri hizmette yer aldığını göstermiş olan belge
 • Kamu hizmetlerinin türünü yansıtan evraklar
 • Portekiz toplumsal yeterlilik kaydının olması
 • Medeni birliktelik kanıtı olan belgeler
 • Oturum izni yolu ile başvuru belgeleri
 • Çocuklar için gerekli olan belgeler
 • Portekiz devletine hizmet edindiğini kanıtlayan belgeler

Portekiz sefarad Yahudileri soyundan gelinmiş olduğunu gösteren belgeler olmak üzere pek çok seçenek yer alır. Bunlardan herhangi biri eksik olarak tamamlanarak Lizbon veya porto’da yer alan göçmen entegrasyonu ulusal destek merkezindeki kayıt bürolarında işlem yaptırabilirsiniz.

Portekiz Vatandaşı Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler?

Portekiz vatandaşı olma şartları eğer bu ülkede vatandaş olmak talebinde bulunuyorsanız kesinlikle yasal olarak en az 5 sene olarak bu ülkede oturmuş olmanız gereklidir. Diğer bir vatandaş olma şekli ise Portekiz vatandaşı olan biri ile evlilik gerçekleştirmektir.

Vatandaşlık konusuna karar vermiş olan kurum ise Portekiz Adalet bakanlığı olur. Portekiz’de 5 sene yaşadıysanız ya da bu ülkeden herhangi biri ile evlilik yapmış iseniz gerekli olan belgeleri doldurarak vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz. Kişiler almış oldukları vatandaşlığı kaybetmişler ise belirli olan şartlar dahilinde bu vatandaşlığı tekrardan alabilme şansı vardır. 18 yaşın altında olan ve engeli olan bireylerin ailelerinden izin belgesi almış olmaları gerekir. Kişiler yatırım yolu ile de vatandaşlık alma hakkı kazanabilir.

Portekiz Vatandaşlık Fiyatları

Bu ülkede eğer bir yatırım yapmış iseniz vatandaş olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken Portekiz altın vize almanız gerekir. Onun beraberinde 5 yıl boyunca en az 7 gün boyunca Portekiz’de kalmanız önemli bir durum olur.

Portekiz’de konaklama imkânınızın olduğunu kesinlikle kanıtlamanız gerekir. Aynı zamanda temel ve seviyede de Portekizce konuşma yapmalısınız. Bu vatandaşlığa başvuru ücreti her yıl güncellenmektedir.

Portekiz Konsolosluğu Hizmetleri

Portekiz konsolosluğu kişilerin vatandaşlığa geçişi konusunda birtakım belgeler isteyen kurumdur. Bu belgelerin güncel olması son derece önem arz eder. Eğer eşiniz bu ülkenin vatandaşı ise kesinlikle ona ait belgeleri ile evlenme belgelerinizin de sunulması gerekir. Vatandaşlık işlemleri esnasında eksiksiz olarak belge hazır olduktan sonra bu işlemlerin tamamlanması için bir süre beklenilmesi gerekir. Fakat karışık bir süreç olduğundan isterseniz bize danışmanlık hizmeti ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Türk vatandaşları dil koşullarını sağlamış ise Portekizce sınavı sonrası vatandaşlık başvurusu yapabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.