Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanılır?

Stok fotoğraftan para kazanmak, günümüzde ek gelir sağlamanın yollarından biridir. Fotoğrafçılar, daha önce çektikleri ve yayınlamadıkları fotoğrafları, farklı adresler üzerinden satabilmektedir. Stok fotoğraftan para kazanılmasına imkan tanıyan adresler, 2000’li yıllarda faaliyet göstermeye başlamıştır. İstockphoto, ilk mikrostok adreslerinden biridir ve mobil ödeme modeli sayesinde kolaylıkla satış yapılabilmektedir.

Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanılır

Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanılır

Stok Fotoğraf Nasıl Satılır?

Stok fotoğraf, belirli amaçlar için çekilen, lisanslı ve telif hakkı olan fotoğraflardır. Bu fotoğrafların kullanılabilmesi için telif sahibine ödeme yapılması gerekir. Eğer profesyonel fotoğrafçılık yapıyorsanız, farklı konuları içeren fotoğraflarınızı saklayabilir, belirli ücretler karşılığında satışını yapabilirsiniz. Müşteriler, ihtiyaçları olan konuları içeren fotoğrafları genellikle internet üzerinden almaktadır.

Stok fotoğraf satma adresleri ise zamanla değişmiş ve artmıştır. 2000 yılında faaliyet göstermeye başlayan İstockphoto, hala kullanılan ve en geniş kapsamlı site olarak bilinen adrestir. Bu adreste satış yapmak için web sitesini veya mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Yüklediğiniz fotoğrafların satışları sanal ödeme seçenekleri ile yapılabilir.

Stok sitelerine üye olmak ücretsizdir ve profil oluşturduğunuzda yüklemelerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz kaliteli arayüzleri vardır. Fotoğrafları yüklediğiniz andan sonra sabırlı olmalı, pes etmemelisiniz. Kısa vadede yüksek kazançlar elde etme şansınız olmasa da Stok fotoğraftan para kazanmak mümkündür.

Stok Fotoğraf Konuları Neler Olabilir?

Stok fotoğraf, konularına bakıldığında oldukça geniş kapsamlıdır. 1900’lü yıllardan bu yana çekilen birçok fotoğraf, lisanslı olarak sitelerde satışı yapılan fotoğraflar arasında yer alır. Müşterilerin ihtiyaç duyabileceği fotoğrafların konuları farklılık gösterir. Doğa manzaralı, eğitim manzaralı veya ünlü isimlerin fotoğrafları, satışını yapabileceğiniz fotoğraf konuları arasında yer alır. Hazır fotoğraflar sunulabilir veya geleneksel fotoğrafçılığın yüksek ücretli fotoğraflarının satışı yapılabilir.

Macrostock, midstock ve microstock olarak adlandırılan üç grup vardır. Macrostcok ürünleri, özel fotoğraflardır ve lisanslıdır. İzinsiz kullanılması halinde telif hakkı için ödeme alınabilir. Bu fotoğraflar, en yüksek fiyatlarla satışları yapılan fotoğraflar olarak değerlendirilir. Düşük fiyatlarla satılan microstock fotoğraflar ise kolaylıkla ulaşılabilen, hazır fotoğraflardır. Bu fotoğraflar, birçok internet sitesinden ücretsiz olarak da bulunabilir. Ancak kalitesinden dolayı internet sitelerinden alınan fotoğraflar, profesyonel çalışmalarda kullanılamaz.

Stok Fotoğraf Ücretleri Ne Kadar?

Fotoğraf makinelerine erişim kolaylaştığı için fotoğraf ücretleri de oldukça düşmüştür. Başarılı çalışmalarınız olsa da kısa sürede yüksek ücretler kazanmanız kolay olmayacaktır. İnternette, benzer konuları içeren binlerce fotoğraf bulunur ve ücretleri 10 dolardan başlar. Stok fotoğraf siteleri rekabetin yüksek olduğu alanlar olduğu için ilk aşamada daha düşük ücretler belirleyebilirsiniz. Çalışmalar tanınmaya başladığında ise daha yüksek fiyatlarla satış yapabilirsiniz.

Stok Fotoğraftan Ne Kadar Gelir Sağlanır?

Stok fotoğraf satışı ile hem yüksek hem de düşük kazançlar elde edilebilir. Sabit bir kazanç söz konusu değildir. Fotoğraflarınız için ücretleri siz belirlersiniz ve satın alınması halinde Stok fotoğraftan para kazanabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.