TEKNENİN PARÇALARI NELERDİR?

TEKNENİN PARÇALARI NELERDİR?

Deniz yolculuğuna çıkarsanız, bunun ne olduğunu ve en önemli kelimelerin bazılarının ne anlama geldiğini bilmek zorunda kalacaksınız. Tipik deniz dünyası . Burada, deniz dünyasından daha önce duyduğunuz ama ne anlama geldiğini bilmediğiniz terimlerin birçoğunu açıklıyoruz.

TEKNENİN PARÇALARI NELERDİR.

TEKNENİN PARÇALARI NELERDİR.

iskele ve sancak

Liman, teknenin sol tarafıdır, sırtınız kıç tarafa dönük olarak pruvaya bakar. Sancak, iskelenin karşısında, teknenin sağ tarafında, pruvaya ve kıça dönüktür.

Salıncak ve yan etki

Sallanma Bacchus’un dalgalar nedeniyle yaptığı harekettir. Sırayla yükseliyor ve batıyor. Yan salınım Tekne hareketsizken dalgaların neden olduğu salınım hareketidir.

tekne parçaları

  • Antrepo: Malların yerleştirildiği geminin içi.
  • Side: Su hattından geminin üst kenarına kadar uzanan geminin yan duvarıdır.
  • Yuva: İçeri girmeniz için teknelerin köprüsünde dikdörtgen bir açıklık.
  • Jambuza. Gıda saklama yeri.

tekne su hattı

Tekne tamamen yüklendiğinde , teknenin su altında kalan kısmını sudan çıkan kısımdan ayıran çizgi . Yapının batık kısmına gövde denir.

manevra

Direklere ait filamentlerdir. Bazıları işareti tutmak için, diğerleri ise rüzgarın yönüne ve gitmesini istediğiniz yöne göre yükseltmek ve alçaltmak için kullanılır.

düğüm veya hız düğümü

Saatte bir deniz mili olan ve geminin hızını belirtmek için kullanılan alana eşdeğer olan uzay ve zaman arasındaki ilişkidir . Yani 20 knot çalışan bir geminin saatte 20 mil yaptığı söylenebilir. Saatte 20 knot demek yanlış olur.

yay ve kıç

  • Sıkı – dümen bıçağının ve bayrağın bulunduğu teknenin kıç kısmı.
  • pruva : Teknenin seyir sırasında suyu kesen ön kısmı.

Sürüş köprüsü ve köprüler

Geminin en önemli alanlarından biri. Komuta köprüsü Komutanın komuta ettiği yerdir. İki köprü alanı vardır: açıkta kalan ve güverte olarak adlandırılan üst köprü ve geminin tüm iç bölümlerini içeren diğer iç köprü.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.