Kuveyt Para Birimi Nedir? Kuveyt Para Birimi Kaç TL’dir? Sembolü Nedir?

A+
A-

Kuveyt Para Birimi Nedir? Kuveyt Para Birimi Kaç TL’dir? Sembolü Nedir?

Para birimleri tıpkı bir ülkeyi temsil eden bayrak gibi oldukça önemli bir faktördür. Kuveyt para birimi ise oldukça gelişmiş ve pek çok ticaret alanında kullanılan bir para birimidir. Bu para birimi 1961 yılında Kuveyt merkez bankası tarafından dağıtılıp en çok değer gören para birimleri arasında ilk sırayı alır.

Kuveyt para biriminin asıl adı Kuveyt dinarı olarak geçmektedir. Kuveyt dinarının bu denli değerli olmasının sebeplerinden ilki ise petrol rezervlerinde kullanılması ile ilgilidir. Kuveyt dinarının alt birim parasına ise fils adı verilir. 100 adet fils bir adet Kuveyt dinarına eşit gelir.

Kuveyt Para Birimi Kaç TL’ye Karşılık Gelir?

Türkiye ve Kuveyt ile uzun yıllardır ithalat ve ihracat yapmaktadır. Yapılan bu ithalat ihracat bedeli ise yıllık olarak baz alındığında yaklaşık 600 milyon dolar seviyelerine kadar çıkmıştır. Türkiye Kuveyt ülkesinden  en başta  ham petrol, petrokimya ürünleri, organik kimyasallar, plastik ve mamulleri ithalini yaparken, Kuveyt ise ülkemizden dokunmuş halı, kumaş, yer kaplamaları, yedek parça ve tekstil ürünleri ithalini  yaptığı biliniyor.

Ayrıca ülkemiz ve Kuveyt ile sıkı bağlar içinde olduğunu ve sık sık tatil ziyaretlerinin yapıldığı biliniyor. Dolar kuru ve euro kurunun her geçen gün fiyat artışı ayrıca Kuveyt dinarında etkiledi. Zaten normal şartlarda oldukça yüksek seviyelerde olan Kuveyt dinarı şu anda 1 Kuveyt dinarı 48,17 TL seviyelerinde yer alır.

Kuveyt Para Birimi Kodu

Kuveyt para birimi sadece ülkemizde değil pek çok ülkede kullanılan ve sıklıkla tercih edilen bir para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Bütün para birimleri için dünya çapında belli kodlar bulunur. Kuveyt dinarı için ise KWD kodu geçerli olduğu biliniyor.

Yaşadığımız dönemde sık sık artış yaşanan kur seviyelerinin en önemlisi olan Kuveyt dinarı sık sık yükselmeye devam ediyor. Geçen senelerde bile 20 TL seviyelerinde yer alan Kuveyt dinarı belli süreler sonrası 40 TL seviyelerine kadar ulaşmıştır. Her geçen gün artan bu para seviyelerinde yaşanacak değişiklik süreci ülkemizde ve dünyada çok önemli olan petrole de yansıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.