Dolar 32,2247
Euro 34,9384
Altın 2.418,85
BİST 10.676,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Cts 23°C
Paz 23°C
Pts 23°C
Sal 25°C

Pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Elmasın gerçek olup olmadığını bilmek bir bilmecedir. Hiç şüphe duymadan bilmek ister misiniz? Bazı bilgili vatandaşlar, öğrenmek için profesyonel bir kuyumcuya başvurur. Ama gerçeği yanlıştan keşfetmek için Sherlock olmanıza gerek yok. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey biraz su veya ılık bir nefes ve bir kuyumcu merceği. Elmasların harika dünyası hakkında daha fazla ayrıntı ve bilgi için makalemizi okuyun..

Pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır

Pırlantanın gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır

 1. Sis testini kullanın. Elması ağzınızın önüne koyun ve ayna gibi buğulayın. Sis bir an için üzerinde kalırsa, sahtedir – gerçek elmas ağzınızdaki ısıyı anında dağıtır ve kolayca buğulanmaz, onu buğulayıp aynı anda fark etseniz bile, daha hızlı temiz kalacaktır. sahte bir elmas.

  • Şüpheli pırlantanın yanında gerçek bir pırlanta kullanmak ve her ikisini de sisle kaplamak yardımcı olacaktır. Sahte olanın aksine gerçek elmasın temiz kalmasını izleyebilirsiniz. Sahte pırlantanın önünde sık sık nefes alırsanız pırlanta üzerinde yoğunlaşma göreceksiniz. Daha fazla nefes aldıkça, elmas üzerinde giderek daha fazla sis birikecek ve orijinal elmas temiz ve berrak kalacaktır.
 2. Çerçeveyi ve değeri kontrol edin. Gerçek bir pırlanta ucuz metal üzerine oturtulmaz. Orijinal altın veya platin (10K, 14K, 18K, 585, 750, 900, 950, PT, Plat) gösteren çerçeve içi mühürler iyiye işarettir, “CZ” damgası ise elmasın merkezinin pırlanta olmadığını gösterir. hakiki elmas. CZ harfi, bir tür sentetik elmas olan kübik zirkonyum anlamına gelir.

   

 3. Elması incelemek için bir kuyumcu merceği kullanın. Bir kuyumcudan ödünç alınabilir. Madenden çıkarılan elmaslar, mercek tarafından algılanabilen “inklüzyonlar” adı verilen görünür kusurlar içerir. Metalik noktalar veya çok hafif bir renk değişikliği olup olmadığına bakın. Bunlar, kusurları olsa bile gerçek bir pırlantayı incelediğinizin iki işaretidir.
  1. Metalik elementler kübik şekildedir ve laboratuarda yapılan elmaslarda (diğer tüm testleri geçecek) hiçbir kusur yoktur. Bunun nedeni, bir kara madeninde üretilmek yerine steril ortamlarda yetiştirilmesidir. Ayrıntılı bir mücevher, sahte olmaktan çok daha fazlasıdır.
  2. Orijinal pırlantanın sağlam ve kusurlu olmaması mümkündür. Pırlantanın orijinal olup olmadığını belirleyen bir faktör olarak kusurları kullanmayın. Önce diğer testleri kullanarak sahte elmasları hariç tutun.
  3. Laboratuarda yapılan elmasların genellikle yüksek kontrollü ortamlarda üretildiğinden kusurları olmadığını unutmayın. Laboratuvarda üretilen değerli taş benzeri elmaslar, fiziksel, kimyasal ve optik olarak doğal elmaslarla aynı kalitede (ve bazen onlardan üstün) olabilir. Doğal elmasların kalitesini aşma yeteneği, doğal elmasları laboratuvardakilerden ayırt etmek için çalışan elmas ticaretinde çalışanlar arasında büyük endişe ve korkuya neden olabilir. Laboratuvar elmasları gerçektir, ancak doğal değildir.

 

Elmasın spesifik kırılmasına dikkat edin. Elmaslar, içlerinden geçen ışıkta keskin bir şekilde bükülür veya kırılır, göz alıcı, ışıltılı bir görünüm yaratır. Cam ve kuvars gibi taşlar daha düşük yansıma indeksine sahip oldukları için daha az parlarlar. Ancak profesyonel kesimde bile pırlantanın parlaklığını değiştirmek zordur, çünkü bu pırlantanın doğal bir özelliğidir. Pırlantanın yansımasına yakından baktığınızda, sahte veya gerçek olduğunu söylemeniz gerekir. İşte bunu yapmanın bazı yolları;

 • Gazete stili: Elması ters çevirin ve bir gazete parçasının üzerine koyun.Baskıyı pırlantanın içinden, sanki bulanık bir siyah sismiş gibi okuyabiliyorsanız, elmas değildir. Işık elmas tarafından o kadar keskin bir şekilde sapar ki baskıyı göremezsiniz. (Birkaç istisna vardır: kesim homojen değilse, orijinal elmasın üzerindeki baskı nettir.)
 • Puan Testi: Bir kağıda kalemle bir nokta çizin ve elması noktanın ortasına yerleştirin. Direk ona bakın. Pırlantanız hakiki değilse pırlantada dairesel bir yansıma göreceksiniz. Orijinal elmasın üzerinden noktayı göremeyeceksiniz.

Yansımaları not edin. Orijinal pırlantanın yansımaları, çeşitli gri tonlarını gösterir. Doğrudan elmasın tepesine bakın. Gökkuşağı yansıması görüyorsanız, ya düşük kaliteli bir pırlanta ya da sahte bir pırlanta ile uğraşıyorsunuz demektir. 

  • Bunun yerine, ‘ışıltı’yı kontrol edin. Gerçek bir elmas, benzer boyuttaki bir cam veya kuvars parçasından daha fazla ışıltı üretecektir. Rehberiniz olarak bir parça cam veya kuvars almanız gerekebilir.
  • Titreşim ve yansıma arasında kafanız karışmasın. Işıltı, mücevherin kesilmesiyle kırılan ışığın parlaklığı veya yoğunluğu ile çalışır. Yansıma, kırılan ışığın rengiyle çalışır. Bu nedenle, renkli ışık değil, “yoğun” ışık aramalısınız.
  • Elmastan daha parlak bir taş vardır: Mozanit. Bu taş bir pırlantaya o kadar benzer ki kuyumcuların onu tanımlaması çok zaman alır. Özel ekipman olmadan farkı görmek için taşı gözlerinize çok yakın tutun. Pırlantayı elmas üzerinde parlatın. Gökkuşağının renklerini görüyorsanız, bu çift yansımanın kanıtıdır. Bu, mozanitin avantajlarından biridir, bu nedenle gerçek bir elmas değildir.
Elması bir bardak suya koyun ve dibe çöküp batmadığına bakın. Orijinal elmas, yüksek yoğunluğu nedeniyle batacaktır. Sahte elmas yüzeyde veya suyun ortasında yüzerken.
Elması ısıtın ve kırılıp kırılmayacağını görün. Kaynağı şüpheli bir elması çakmakla 30 saniye ısıtın, ardından doğrudan bir bardak soğuk suya bırakın. Hızlı genleşme ve büzülme, cam ve kuvars gibi zayıf malzemelerin genişleme gücünü etkileyerek elmasın içeriden kırılmasına neden olur. Orijinal elmas gücünden etkilenmez ve ona hiçbir şey olmaz.

Termal prob testini deneyin. Bir elmasın eşit şekilde paketlenmiş kristal yapısı, ısının hızla dağılmasına neden olur; Yani hakiki pırlantalar ısıdan kolay kolay etkilenmeyecektir. Termal prob testi 30 saniye sürer ve şarj olmadan çalışır. Diğer test yöntemlerinde olduğu gibi pırlantaya zarar vermez.Termal test, “çarpma” testiyle aynı nedenlerle çalışır. Bir elmasın hızlı büzülme basıncı altında kırılıp kırılmadığını ölçmek yerine, bir sıcaklık sensörü elmasın ısıyı tuttuğu süreyi ölçer.

Bir elmas/mozanit füzyon testi isteyin. Pek çok kuyumcu, bir pırlantayı mozanitten ayıran ve taşın gerçek mi yoksa taklit bir pırlanta mı olduğunu belirleyebilen özel ekipman bulundurur.

 • Geleneksel termal prob test cihazı, mozanit ve gerçek elmas arasındaki farkı söyleyemeyecektir. Testin elektriksel olarak iletken olan ve termal olarak iletken olmayan bir laboratuvarda yapıldığından emin olun.
 • Evde çok fazla elmas test ediyorsanız, bir dizi çevrimiçi laboratuvar veya elmas mağazası satın alabilirsiniz.

Mikroskobik bir inceleme yapın. Elması, üst kısmı aşağı bakacak şekilde mikroskobun altına yerleştirin. Pırlantayı cımbızla hafifçe ileri geri sallayın.Pırlanta boyunca hafif turuncu bir parıltı görürseniz, elmas kübik zirkon olabilir. Ayrıca elmasın kusurlarını tedavi etmek için kübik zirkonya kullanıldığını da gösterebilir.

 • Daha iyi bir görüntü elde etmek için 1200 gücünde bir mikroskop kullanmalısınız.

Pırlantayı yüksek hassasiyet ağırlığına tabi tutun. Kübik zirkon, aynı şekil ve boyuttaki elmaslardan yaklaşık %55 daha ağır olduğu için, pırlantalar çok net ağırlık farklılıklarıyla ayırt edilebilirler. bir karata kadar ölçüm yapabilen çok hassas bir ölçek, bu karşılaştırma için bir tane ölçeği gereklidir.

 • Bu testi yapmanın en iyi yolu, sizinle aynı şekil ve büyüklükte, bilinen bir hakiki pırlanta bulundurmaktır. Ağırlık durursa, karşılaştırılacak bir şeyiniz yoksa zorluk yaşarsınız.
Elması ultraviyole (UV) ışık altında inceleyin. Elmasların çoğu (hepsi değil) morötesi veya siyah ışık altında mavi bir ışın gösterir, bu nedenle orta ila güçlü mavi ışık onların gerçek olduğunu onaylar. Ve mavinin “olmaması” sahte olduğu anlamına gelmez; Bazı elmaslar ultraviyole ışık altında floresan yaymazlar.  Çok açık yeşil, sarı veya gri ışınlar elmasın bir mozanit olduğunu gösterebilir.

 

 • Ultraviyole ışık seçiminizi daraltmaya yardımcı olsa da, mümkünse bu testin sonuçlarına bir elmasın gerçek olup olmadığı konusunda kesin ipuçları olarak güvenmekten kaçının. Daha önce de belirtildiği gibi, bazı elmaslar ultraviyole radyasyon yayarken diğerleri yaymaz. Sahte elmasların, ultraviyole ışık altında radyasyon yayacak şekilde “modifiye edilmesi” ve işlem görmemesi de mümkündür. 

Bir röntgen çekin. Elmaslar “ışın netliğinde” bir moleküler yapıya sahiptir, bu da X-ışını görüntülerinde görünmedikleri anlamına gelir. Cam, metalik elementler ve kristaller, onları X-ışınlarında görünür kılan “opak” özelliklere sahiptir.

 • Mastiğinizde röntgen testi yaptırmak istiyorsanız, bunu profesyonel bir test laboratuvarına göndermeli veya yerel röntgen merkezinizle anlaşmalısınız.

Pırlantanın orijinal olduğundan emin olun

 1. Bölgenizde saygın bir sakin bulmalısınız. Çoğu pırlanta satıcısı, kendileri için çalışmak üzere uzman pırlanta eksperleri tutar, ancak birçok müşteri, mücevher satışı konusunda uzmanlaşmış üçüncü taraf sertifikalı pırlanta uzmanları aramayı daha çok arzu eder. Pırlantaya yatırım yapacaksanız veya pırlantanız için endişeleniyorsanız, aldığınız pırlantanın değerinin doğru olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

  Fiyatın değerlendirilmesi iki temel adımı içerir: ilk olarak söz konusu pırlantanın belirlenmesi ve değerlendirilmesi ve ardından fiyatın belirlenmesi. Akredite değerleme uzmanları ararken, doğrudan elmas satışıyla ilgili olmayan, şehrinizin elmas uzman kuruluşu tarafından verilen bir Dereceli Elmas Uzmanı (GG) değerlendiricisi seçmek iyi bir fikirdir. Bu yöntem, bilginin faydaları olduğunu size garanti eder.

 2. Doğru soruyu sorun. Bir pırlantanın sahte olup olmadığını bilmenin yanı sıra, iyi bir değerlendirici, aldatılmadığınızdan emin olmak için pırlantanın kalitesiyle ilgili birçok soruyu yanıtlayabilir. Satın aldıysanız veya miras aldıysanız bu önemlidir. Bir elmas uzmanı size şunları söyleyebilir:
  • Pırlantanın insan yapımı veya doğal olup olmadığı.
  • Pırlantanın rengi değiştiyse.
  • Kalıcı veya geçici tedaviler eklendiyse.
  • Elmas, tüccar tarafından sağlanan belgelerin sınıflandırmasına uyuyorsa.
 3. Tanıklığınıza yakından bakın – tüm sertifikalar eşit oluşturulmaz. Sertifikasyon, bir derecelendirme kuruluşundan (örn. GIA, AGSL, LGP, PGGL) veya profesyonel bir kuruluşun (Amerikan Değerlendiriciler Derneği gibi) üyesi olarak bağlı güvenilir bir değerlendiriciden olmalıdır, ancak kimseyle değil.

  • Sertifika, pırlantanız hakkında karat ağırlığı, boyutları, oranları, berraklığı, tonu ve kesimi gibi birçok bilgiyi içerir.
  • Görüşler, kuyumcunun size söylemesini beklemeyeceğiniz bilgilerle gelebilir. Bu bilgiler şunları içerir:
   • Lüminesans veya bir elmasın ultraviyole ışığa maruz kaldığında zayıf bir ışıldama yayma eğilimi. 
   • Parlaklık veya elmasın yüzeyinin pürüzsüzlüğü.
   • “Tutarlılık” veya ilgili yüzeylerin görüntüsünü uygun şekilde yansıtma derecesi.
  1. Değerlendirme için bir sertifika isteyin. Pırlantanız üzerinde ne tür testler yaparsanız yapın, elmasınızın gerçek olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu inceleme kağıtlarını kontrol etmek ve bir elmas uzmanı veya değerleme uzmanıyla konuşmaktır. Sertifikasyon ve derecelendirme, mastiklerinizin uzmanlar tarafından gerçek olduğunun kanıtlandığını size garanti eder. Kanıt, özellikle çevrimiçi gibi görünmez bir elmas satın alıyorsanız önemlidir. Onlardan sertifika isteyin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.