YÜRÜRKEN KAÇ KALORİ YAKARIM

YÜRÜRKEN KAÇ KALORİ YAKARIM

YÜRÜRKEN KAÇ KALORİ YAKARIM

Vücudumuzu sağlıklı tutmanın anahtarlarından biri, kan dolaşımını iyileştirmemize, kalp komplikasyonlarını azaltmamıza, yağ yakmamıza ve yüksek tansiyon, diyabet veya yüksek tansiyon gibi çeşitli durumlardan muzdarip olma olasılığını azaltmamıza yardımcı olan bir aktivite olan sık sık egzersiz yapmaktır. kolesterol ve trigliseritler. Tüm bu faydalarına ek olarak, kalori yakmanın en iyi yoludur, ancak yürüyüş gibi bir aktivitede gerçek kaloriler nelerdir? Kamuisi.com’da , egzersizin yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak yürümekten ne kadar kalori yaktığınızı açıklıyoruz.

YÜRÜRKEN KAÇ KALORİ YAKARIM

YÜRÜRKEN KAÇ KALORİ YAKARIM

Kalori tüketimini etkileyen faktörler

Yürürken ne kadar kalori yaktığınızı hesaplamak için yürüyüş yoğunluğu, egzersiz için harcanan süre, vücut ağırlığınız gibi değerleri dikkate alan bir formül uygulamanız gerekir. Yağ yakmak istiyorsanız, orta veya yüksek yoğunlukta en az 30 dakika yürümelisiniz, bu şekilde şekeri yakabilecek, biriken yağ birikintilerini azaltabilecek ve kan dolaşımını iyileştirebileceksiniz.

Daha az yürümeyi seçerseniz, sağlığınıza fayda sağlayabilir, ancak yağ yakma veya genel sağlık üzerinde bu kadar önemli bir etkisi olmayacaktır.

 

Orta hızda yürüyerek kaç kalori yakarım?

Orta hızda yürüyüş, saatte 5 kilometre hızla gerçekleştirilen yürüyüştür. Orta hızda yürürken kaç kalori yaktığınızı hesaplamak için aşağıdaki formülü uygulamanız gerekir:

  • 0.029 x (ağırlığınız x 2.2) x yürüdüğünüz süre.

Örneğin 60 kg ağırlığında bir kişi 5 km/s hızla 30 dakika yürürse hesaplama şu şekilde olacaktır:

  • 0,029 x (60 kg x 2,2) x 30 dakika = tüketilen yaklaşık 114,84 kalori

Kuvvetli yürüyüşle kaç kalori yakarım?

Saatte 7 kilometre veya daha fazla hızda egzersiz yaparken yoğun yürüyüş dikkate alınır . Bu durumda yaktığımız kalorileri hesaplama formülü şöyle olacaktır:

  • 0.048 x (ağırlığınız x 2.2) x yürüdüğünüz süre.

Yukarıdaki aynı örneği alırsak ve 60 kg ağırlığında ve 7 km/s hızla 30 dakika yürüdüğünü varsayarsak, yanacaktır:

  • 0,048 x (60 kg x 2,2) x 30 dakika = yakılan yaklaşık 190,08 kalori.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.