NFT Nedir ? OpenSea NFT Pazarı İle Al-Sat Mantıklı Mı?

REKLAM ALANI

NFT (Non Fungible Token) son zamanlarda herkesin en merak ettiği ve araştırdığı konulardan bir tanesidir. Peki NFT nedir ? Bir tür kripto para olan NFT yalnızca size ait bir dijital varlıktır. Diğer kripto para türlerinden farklı olarak takas edilememektedir ve bunun nedeni ise dijital imzaya sahip olmasıdır. Dijital imza sayesinde de kopyalanması ve takas edilmesi mümkün olmamaktadır. NFT teknolojisi müzik, oyun, film gibi sanat eserlerini koruma amaçlı olarak tasarlanmış ve bu tarz eserlerin taklit edilmesini ortadan kaldırmayı hedeflemiştir. Yani, dijital dünyadaki orijinalliği temsil etmek için ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu paralar OpenSea NFT pazarı gibi platformlarda da satışa çıkarılabilmektedir. Hal böyle olunca kamuisi.com olarak NFT pazarı hakkında sizlere sade bir haber hazırladık.

NFT bazı sanat türlerini, yani benzersiz dijital ögeleri temsil etmekte ve dijital veri olarak depolamaktadır. Bu tarz sanatları icra eden sanatçılar bir eseri NFT ile satmış olsa bile sanatçı, bu eserin telif hakkını elinde tutma hakkına sahiptir ve aynı çalışmanın benzerinin veya aynısının tekrar NFT ürününü yaratabilme veya değiştirebilme hakkına sahiptir. Eserleri satın alan alıcılar ise erişim hakkına sahip olmamakla birlikte dosyanın orijinal sahipliğini elde edememektedir.

NFT Pazarı Üzerine Yatırım Yapılır Mı?

Herkesin merak ettiği bu dijital ortama katılmak isteyen birçok insan yatırımlarını bu şekilde yaparak NFT satın almaktadır. Dijital yatırımcılar ise kısa veya uzun zaman sonra amaçladıkları büyük miktardaki paralara ulaşmak amacıyla NFT’ yi kullanmaktadır. Bazı NFT ürünleri satın almış olmak bazı özel içerik ve etkinliklere erişiminizi kolaylaştırmaktadır.

NFT’nin kripto para pazarındaki popülerliği ve dijital koleksiyonlara yönelme çılgınlığı NFT’nin piyasa değerini 2020 yılında üç katına çıkarmış ve 250 milyon doları geçmiştir. 2021’in ilk aylarında NFT alımı için 200 milyon doları aşan yatırım yapılmıştır.

NFT işlemlerinin artmış olması ise eleştirilerin kapısını açmıştır. Bu işlemler için blok zincirlerle hesaplama prosesleri, küresel ısınmaya neden olan yüksek enerjiler gerekmektedir. Bu blok zincirleri devam ettirmek için gereken enerji hem NFT pazarı hem de olmayan kişiler de karbon ayak izini sorgulamaya itmiştir.

Hangi Platformlarda NFT Teknolojisi Alımı ve Satımı Yapılabilir?

Hangi Platformlarda NFT Teknolojisi Alımı ve Satımı Yapılabilir?

Hangi Platformlarda NFT Teknolojisi Alımı ve Satımı Yapılabilir?

Kripto paralar ile aynı şekilde NFT’ nin de satıldığı borsa ve pazarlar bulunmaktadır. Bu pazarlar ve borsalar arasındaki en yaygın olanlar ise;

  • Rarible
  • SuperRare
  • OpenSea
  • Foundation Marketplace

NFT pazarı olarak en çok OpenSea tercih edilmekte ve ücretli yayın yapılabilmesi bakımından da eleştiri toplamaktadır. Ancak NFT Pazar anlamında en fazla kullanıcıyı da bu platform sağlamaktadır. Sizde buradan kendi tasarımınızı OpenSea platformu üzerinden pazarlayabilir ve dilediğiniz fiyata satışa çıkarabilirsiniz. NFT yanı sıra metaverse dünyası hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.